1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 3 yıl sonra hâlâ çadırda

3 yıl sonra hâlâ çadırda

3 yıl sonra hâlâ çadırda
A+A-

Van’da depremin üzerinden 3 yıl geçti ancak Şen ailesi hâlâ çadırda barınıyor. (Fotoğraf: Hayrettin Alan)

Van’ın Kurubaş Mahallesi’nde yaşayan Tayyip Şen, deprem olduğu süreden beri çadırda 8 kişilik ailesiyle birlikte yaşıyor. Kaldıkları çadırın karşınında Şen ailesinin yıkılan evlerini görüyoruz. Evin yıkılmış ve çatısı tamamen çökmüş durumda. Tayyip Şen, akşam yemekten sonra çocuklarının güvenliği için sürekli nöbet tuttuğunu ifade ediyor.

Yerleşmeyi düşündükleri TOKİ dairesinin yapımına 2013 yılında başlanmış ancak hâlâ su ve elektrik tesisatları tamamlanmamış. Buna rağmen eve taşınmak istediklerini söyleyen Şen, “Bir an önce evimize geçebilmek için Valiliğe, AFAD’a başvurularımı yaptım. Ama herhangi bir ses çıkmıyor. Artık yapacak bir şeyim kalmadı” diyor.

Gülfer Şen de “Çamaşırı elimde yıkıyorum. Yıkıntı evin içinde çocuklarımı da yıkıyorum. 3 çocuğum okula gidiyor” diyor.

VAN'DA DEPREM BİR TÜRLÜ BİTMEDİ

Anadolu konteyner kentte yaşayan Feriha Kılıçar ise seksen yaşında. Tek başına konteynerde yaşayan Kılıçar, sağlık sorunlarının olduğunu ve iki ameliyat geçirdiğini söylüyor. Kılıçar, “Gidecek yerimiz olsa gideriz. Sağlık durumum burada yaşamama engel oluyor ama mecburum. Bir de elektriğin kesilmesinden korkuyoruz. Elektrik de kesilirse burada perişan oluruz” diyor.

Nuriye Ural da tavanı çökmüş bir konteynerde yaşayan hamile bir kadın. Konteynerde dokuz kişi yaşadıklarını ifade eden Ural, “Eşim çalışmıyor. Hiçbir gelirimiz yok. Dört çocuğumun okula gitmesi gerekiyor ancak ayakkabıları bile yok. Okula gidemiyorlar” dedi. Kışın gelmesiyle birlikte daha çok zorlanacaklarını da ekleyen Ural, konteyner yaşamının hamileliğini de zorladığını söylüyor.

KONTEYNERLER ARTIK SU ALMAYA BAŞLADI

Deprem sonrası kurulan Anadolu konteyner kentte 35 aile yaşıyor. Üç aile asgari ücretle geçiniyor, diğer ailelerin ise herhangi bir geçim kaynağı bulunmuyor. Konteynerlerin birçoğu ya su alıyor ya da tavanları tamamen çökmüş durumda. Yatalak hastası bulunan aileler de konteynerde hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Konteyner kentte yaşayanlardan beş kişi bir önceki dönemde İŞKUR bünyesinde çalışıyordu. Ancak yeni dönemde onların da işine son verildi.

DEVLET TİYATROSU DA KONTEYNERDE

Şehir merkezinde bulunan Van Devlet Tiyatrosu ise deprem sonrasındaki üç yılı konteynerde geçirdi. Ödenek verilmediğinden dolayı yeni binaya taşınamadığı ve eski hasarlı binasının güçlendirilmediği bilinen tiyatro, bu sezona da konteynerde başladı.

EVRENSEL

A+A-

HABERE YORUM KAT