1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
A+A-

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, "Engellilik konusu yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimler

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, "Engellilik konusu yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli konulardan biridir" dedi.
Dr. Kemal Şener, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10'u olan 650 milyon kişinin engelli olduğunu belirterek, "Çeşitli hastalıklar ve trafik kazaları gibi nedenlerle bütün dünyada engelli sayısı artmaktadır. Türkiye'de engelliler araştırması 2002 verilerine göre, nüfusumuzun yüzde 12,28'i engellidir. Ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma engelliler ile zihinsel engellilerin oranı yüzde 2,58 iken, süreğen hastalığı nedeniyle engelli olanların oranı ise yüzde 9,70'dir Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca engelli insan bulunmaktadır. Engellilik konusu yalnızca engellileri ve ailelerini değil toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli konulardan biridir" ifadelerini kullandı.
Dr. Şener, engelliliğe yol açan pek çok faktör bulunduğunu kaydederek, şu bilgileri aktardı: "Bunlar arasında; akraba evliliklerine bağlı olarak daha sık görülen genetik hastalıklar (kalıtsal hastalıklar), annenin sahip olduğu kronik hastalıklar (diyabet, hipertansiyon, epilepsi, kalp hastalıkları), gebelikte geçirilen enfeksiyon hastalıkları (kızamıkçık, toksoplazma, Hepatit B, suçiçeği, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve benzerleri), annenin yaşı, annenin hamilelik döneminde karşılaştığı sorunlar (doktor kontrolünde kullanılmayan ilaçlar, tehlikeli kimyasal maddeler sonucu annenin zehirlenmesi, röntgen ışınlarına maruz kalma, annenin kötü ve yetersiz beslenmesi, stres), doğum esnasında karşılaşılan sorunlar (uzun süren doğum süreci sonucu bebeğin oksijensiz kalması, Erb paralizisi gibi doğum esnasındaki yanlış uygulamalara bağlı sakatlıklar, erken veya geç doğum), doğum sonrasında karşılaşılan sorunlar (bebekte yüksek ateş ve havale görülmesi, kafa travmaları, kazalar), uzun süren yeni doğan sarılığı, zehirlenmeler, yanlış antibiyotik veya diğer ilaçların kullanılması, metabolik sorunlar, çocuk ve erişkin dönemde ortaya çıkan çeşitli sebepler (psikososyal örselenmeler, iş kazaları ve meslek hastalıkları, ev kazaları, trafik kazaları, çevresel faktörler, yaşlılık, doğal afetler) sayılabilir."
"Engelli bireylerin sağlık hizmeti taleplerinin, beklentilerinin tam ve sürekli karşılanması ve sağlık bakım kalitesinin yükseltilmesine yönelik Sağlık Bakanlığı ve Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak çeşitli uygulamalar yapmaktayız. Engellilere yönelik sağlık hizmeti sunumunda Bakanlığımızın 'Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırasına İlişkin Genelgesi' hükümlerine uygun olarak hareket edilmektedir. Engellilere yönelik sağlık hizmetlerinin verildiği sağlık kuruluşlarının iç ve dış mekanlarının mimari ve çevresel düzenlemeleri ve denetlemeleri yapılarak, engellilere uygun hale getirilmektedir. Ayrıca 'Evde Sağlık Hizmetleri' kapsamında engelli olup yatağa bağımlı olan vatandaşlarımıza sağlık hizmetini evlerinde sunmaktayız" diyen Şener, açıklamasını şöyle tamamladı:
"Biz İl Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak, insanlarımızın engelleri ne olursa olsun eğitim ve rehabilitasyonla engelleri aşabileceğine inanıyor ve bu yönde hizmetleri sürekli kılan çalışma anlayışı içindeyiz. Engelli vatandaşlarımızın toplumun vazgeçilmez bir parçası olarak hayatın içinde daha aktif olmalarını diliyoruz."
(NA-SO-Y)

03.12.2012 10:43:18 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT