1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2850 Rakımlı Yuva Dağı'na Zorlu Tırmanış

2850 Rakımlı Yuva Dağı'na Zorlu Tırmanış

2850 Rakımlı Yuva Dağına Zorlu Tırmanış
A+A-

Van Patika Doğa Sporları Kulübü üyesi 11 dağcı, 2850 rakımlı Yuva Dağı’na 8 saate tırmanarak Van Gölü’nün eşsiz güzelliğini izledi.

\"\"
 

Van'da yaşanan çetin kış şartlarıyla dağlara yağan metrelerce kar hayatı olumsuz etkileyip yüzlerce köy yolunu ulaşıma kapatırken, dağcıları da zirvelere yönlendirdi. Patika Dağa Sporları Kulübü’nden 11 kişilik bir sporcu kafilesi, şehir merkezinden 65 kilometre uzaklıkta bulunan Gevaş ilçesindeki 2850 rakımlı Yuva Dağı’nın zirvesinde bulunan şelaleye tırmanış gerçekleştirdi. Yaklaşık 8 saat süren tırmanış, kar karınlığının fazla olması nedeniyle oldukça yorucu geçti. Yuva Dağı’na tırmandıkça Van Gölü’nün eşsiz mavisi yaklaşık 2 metreye ulaşan bembeyaz kristal karlarla birleşince ortaya çıkan güzellik ise seyrine doyulmaz görüntüler oluşturdu.


Van Gölü havzasının dağcılık ve kış sporları bakımından son derece uygun şartlara sahip olduğunu söyleyen Patika Doğa Sporları Başkan Yardımcısı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Mustafa Bingöl, “Van Gölü havzası kış tırmanışı için son derece uygun. Amacımız Türkiye ve dünyadaki dağcıları bu eşsiz manzarayla bir araya getirmek. Zirveye çıktıkça eşsiz bir manzarayla karşı karşıya geliyorsunuz. Van Gölü’nün eşsiz mavisi metrelerce karın oluşturduğu kristal tabaka ve el değmemiş bir doğa, bunların hepsi burada. Yaklaşık 8 saat yürüdük ama bu manzarayı görünce tüm yorgunluğunuz gidiyor" dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT