1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 25. Dünya Liseler Münazara Şampiyonası

25. Dünya Liseler Münazara Şampiyonası

25. Dünya Liseler Münazara Şampiyonası
A+A-

Uluslararası Antalya Üniversitesi, 25. Dünya Liseler Münazara Dünya Şampiyonası'nın çeyrek ve yarı finaline ev sahipliğine yaptı. Şampiyonanın finaline Avustralya ve Swaziland yükseldi. 50 ülkeden

Uluslararası Antalya Üniversitesi, 25. Dünya Liseler Münazara Dünya Şampiyonası'nın çeyrek ve yarı finaline ev sahipliğine yaptı. Şampiyonanın finaline Avustralya ve Swaziland yükseldi.
50 ülkeden gelen milli takımların katıldığı ve liderlerin oyunu olarak da bilinen 25. Dünya Münazara Şampiyonası, 27 Ocak'tan itibaren Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Bugün ise şampiyonanın çeyrek ve yarı finalleri yapıldı. Yarı finalde Singapur ile Svaziland ve Avusturalya ile İrlanda finale yükselebilmek için, ' Ev kadınlarına devlet maaş bağlamalıdır, bağlamamalıdır' konusunu tartıştı. Bağlamalıdır, konusunu savunan Svaziland finale yükseldi. Diğer tarafta da bağlanmalıdır, konusunu savunan Avustralya finale yükseldi. Finale yükselen takımlar, 'Türkiye Avrupa Birliği'nin dışında daha iyidir, değildir' konusunu münazarasını yapacaklar.
Dünya Münahazara Şampiyonası Türkiye Komitesi Başkanı Mustafa Mert Önen,25. Münazara Dünya Şampiyonası'nın yarı çeyrek ve yarı finaline Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin ev sahipliği yaptığını söyledi. Önceki münazaralara göre bu yıl 50 ülkeden katılımcı sağladıklarını belirten Önen, "Bu şampiyonada bir tarih yazılıyor. Tarihinde 2. kez gelen bir takım olan Svaziland, adını pek çok kimsenin duymadığı bir ülke ilk defa finale çıktı " dedi.
Türkiye'nin modern münazarada 5 yıllık bir geçmişi olduğunu ifade eden Önen, "Ülkemizde de son yıllarda modern yeni münazara hız kazanmaya başladı. Yarı finalde takımlar, "Ev kadınlarına devlet maaş bağlamalıdır, bağlamamalıdır' konusu tartışıldı. 'Bağlanmalı'dırı savunan Swaziland finale yükseldi. Diğer yarımada İrlanda ve Avusturalya-İrlanda eşleşmesinde bağlanmalıdırı savunan Avusturalya finale yükseldi. Finalde ise 'Türkiye Avrupa Birliği'nin dışında daha iyidir, değildir' konunu münazara edecekler. Dünyanın en başarılı münazaracıları Türkiye'nin AB ilişkileri tartışacaklar" diye konuştu.
Münazaranın liderlerin oyunu olduğunu savunan Önen, gelecekteki liderlerin buralardan yetiştiğini sözlerine ekledi.
(İA-YHY-Y)

04.02.2013 18:47:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT