1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 23 Yılda 2 Milyon Kilometre Yol Gitti, Dünyadaki Siirtlilerin Peşine Düştü

23 Yılda 2 Milyon Kilometre Yol Gitti, Dünyadaki Siirtlilerin Peşine Düştü

23 Yılda 2 Milyon Kilometre Yol Gitti, Dünyadaki Siirtlilerin Peşine Düştü
A+A-

Siirtli seyyah Vahip Emrah, 23 yılda 2 milyon kilometre yol giderek, dünyadaki Siirtlilerin peşine düştü. Siirtli seyyah olarak bilinen Vehip Emrah, yakın zamanda bastıracağı "Cumhuriyetimizin 90. Y

Siirtli seyyah Vahip Emrah, 23 yılda 2 milyon kilometre yol giderek, dünyadaki Siirtlilerin peşine düştü.
Siirtli seyyah olarak bilinen Vehip Emrah, yakın zamanda bastıracağı "Cumhuriyetimizin 90. Yılında İşte Siirt" adlı tanıtım kitabını 40 ülke, 81 ile dağıtacak. Kitabını Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıldönümünde 29 Ekim'de piyasaya çıkaracak olan Emrah, kitabın başta Siirt olmak üzere 81 il ve 40 ülkede dağıtımının yapılacağını söyledi. Son 10 yılda Siirt ile ilgili 4. kitap çalışmasına imza atacak olan Vehip Emrah, dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış Siirtlileri bu kitapta buluşturacağını ifade etti. Emrah, bu rehber kitabın içinde 40 ülkeden ve 81 ilde bulunan Siirtlilerin yer alacağını, Türkiye'nin yaklaşık 15 ilinde bulunan Siirt derneklerinin başkan ve yönetimlerinin isim listesinin de rehberde yer alacağını kaydetti. Siirtlileri kayıt altına alıp Siirt kitabında buluşturacağını bildiren Emrah, "Daha önce 'Dünya'da ve Türkiye'de bulunan Siirtliler' adlı bir eser hazırladık. Bu eser 81 il ve 40 ülkeye dağıtıldı. Yurt dışında bir çok konsolosluklara bırakıldı. Bunların beğenilmesi ve talep edilmesi üzerine 4. eserimiz olan "Cumhuriyetimizin 90. Yılında İşte Siirt" adlı çalışmasını başlattık. Son 20 yılda 81 il ve 15'e yakın ülkeyi gezdim. Amacım Türkiye ve dünyaya dağılan Siirtlilere ulaşmak ve gittikleri yerde hangi işle uğraştıkları not edip, ve birbirleriyle irtibatları kesilmiş akrabalarıyla bu rehber sayesinde irtibata geçirmekti. Yani bu kitapla hem Siirt'in inanç turizmini geliştirmek, hem de kültürel değerlerimizi tanıtım geliştirmeyi planlıyoruz, bunu yaparken de Dünyaya dağılan Siirtlileri de bu kitapta buluşturuyoruz. Bu kitap 5 bin adet ve 300 sayfadan oluşacak rehber çalışmamız tamamen renkli ve kuşe kağıdı olarak hazırlanacak ve Cumhuriyetimiz 90. yıl dönümü olan 29 Ekim'de hazır olacak şekilde dağıtacağız" dedi.
Emrah, eserin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, mecliste bulunan tüm vekiller ve 81 il valiliklerine gönderileceğini sözlerine ekledi.
(RÇ-YRT-MO-Y)

12.02.2013 11:22:40 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT