1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 21 Mayıs Dünya Süt Günü

21 Mayıs Dünya Süt Günü

21 Mayıs Dünya Süt Günü
A+A-

Birleşmiş Milletler Teşkilatı, Uluslararası Sütçülük Federasyonun (IDF) 1956 yılında aldığı karar doğrultusunda, 21 Mayıs gününün bütün üye ülkelerde “Dünya Süt Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Ülkemizde de 1991 yılından itibaren 21 Mayısın “Dünya Süt Günü” olarak kutlanması kabul edilmiş bulunmaktadır.

Çocukların gelişme çağından itibaren sağlıklı büyümesi için ve kadınlarda görülen osteoperoz (kemik erimesi) sorununa karşı, kalsiyum ve vitamin deposu günlük süt tüketimine ağırlık verilmesi gerekiyor. Günde 2 bardak süt içerek; vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun %75’i, fosforun %60’ı ve iyotun %25’i, B2 ve B12 vitamin ihtiyacının ise %77’si karşılanabilir.

NEDEN SÜT İÇMELİYİZ ?

Süt, bütün besin maddelerini, yaşamsal işlevler için gerekli olan vitaminleri, enzimleri, antikorları ve daha birçok yararlı maddeyi bünyesinde yeterli ve dengeli biçimde barındırıyor. Başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere herkesin vücudu için gerekli olan süt, vazgeçilmez tek besin kaynağı.

Kalsiyum, protein, A, B, D, E vitamini bakımından zengin olan süt ve süt ürünleri büyüme ve kemik sağlığının korunmasında çok yararlı. Bu nedenle büyüme ve gelişme çağında olan çocukların, gençlerin, gebe ve emzikliler ile yaşlıların süt ve süt ürünlerini dengeli biçimde tüketmeleri gerekiyor. Organizmanın gelişimi açısından gerekli olan kalsiyum, çocuklarda kemiklerin ve dişlerin oluşumunda önemli rol oynuyor. A vitamini göz ve diş sağlığı için önem taşırken, E vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. B vitamini iştah, sinir ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde önemli rol üstleniyor.

D vitamini de özellikle çocuklarda diş ve kemiklerin büyüme ve gelişimine etki ediyor. Sütün içeriğindeki biotin de saç ve deri sağlığı için önem taşıyor.

B2 vitamini özellikle önemli, büyümeyi hızlandırıyor...

Sütün faydaları saymakla bitmez...

Sindirim sistemini düzene sokar.

Büyüme ve gelişmeyi destekler.

Dişleri korur ve çürükleri önler.

Hücre ve doku oluşumunda rol alır.

Saç ve tırnak oluşumunda rol alır.

Yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olur.

Kilo kontrolü kolaylaştırır.

Beynin gelişiminde ve çalışmasında faydalıdır.

Hücreleri onarır.

Kemikleri sertleştirir.

Bağışıklığı güçlendirir.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT