1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2016'nın İlk Yavru Van Kedileri Dünyaya Geldi

2016'nın İlk Yavru Van Kedileri Dünyaya Geldi

2016'nın İlk Yavru Van Kedileri Dünyaya Geldi
A+A-

Van Yüzücü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi'nde koruma altında bulunan Van kedilerinin bu yılki yavruları dünyaya gözünü açtı.

YYÜ Van Kedisi Araştırma Merkezi'nde koruma altında bulunan Van kedilerinin bu yılki yavruları dünyaya gözünü açtı. Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr. Abdullah Kaya, Van Kedisi Araştırma Merkezi’nın 2016 doğumlarının başladığını söyledi.

Kaya, "Biliyorsunuz kediler Mart ayında kızgınlığa gelir. 2 ay doğum süresi var. Nisan mayıs sonunda doğum yapar. Ama tabiî ki Van kedilerinin bakımları farklı olduğundan, daha erken kızgınlığa gelir. Daha erken doğum yapma imkanı var. Şuanda da gerçekleşen bu. Sene başında dedik ki biz bunları sene içine yayacağız. Dolayısıyla senenin bütün aylarında burada yavru bulunma imkanı olacaktı. Şuanda doğum yapan 7-8 annemiz var. Bunlar ilk erken kızgınlığa gelip 2 ay önce çiftleştirdiklerimizdir. Halen çiftleştirdiklerimiz var. Gebe olanlar var. Çiftleşecek olanlar var. Ekim sonuna kadar bu devam edecek. Biz eskiden bunları toplulaştırıp çiftleştiriyorduk, orada belli bir yoğunluk ve kargaşa yol açıyordu. Bir an da düşün 130-140 yavrumuz oluyordu. Koyacak yer bulamıyorsunuz. Bu nedenle bir yoğunluk oluyordu. Şimdi ise bunu yıl içerisine yaydık. Buraya gelen herkes her yaştaki yavruyu, 3 aylık 5 aylık 10 aylık ve 10 yıllık kediyi bulma imkanına kavuşuyor. Türkiye geneli ihtiyaç fazlası yavru olduğu zaman onlara da yılın her ayında hayvan severlere belli kuralar dahilinde yardımcı olamaya imkanımız olacak. Talep çok var ama elimizde yavru yok. Dolayısıyla da bizim doğumları sene içine yaymamız bizim açımızda hem kolay, hem buranın aktifliği açısından gerekli olan bir şey. Tahminen 30 tane civarında yavrumuz var” dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT