1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2014 KPSS Son Başvuru Tarihi

2014 KPSS Son Başvuru Tarihi

2014 KPSS Son Başvuru Tarihi
A+ A-

KPSS başvuruları bugün başladı. Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) başvurular bugün başladı. KPSS başvuru ücretleri ve KPSS başvuru kılavuz haberimize eklendi. İşte ÖSYM KPSS başvuru kılavuzu ve KPSS başvuruları hakkında merak edilenler.

KPSS başvuruları başladı! Kpss kılavuzu indir. KPSS başvuruları bugün başladı. Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) başvurular bugün başladı. KPSS başvuru ücretleri ve KPSS başvuru kılavuz haberimize eklendi. İşte ÖSYM KPSS başvuru kılavuzu ve KPSS başvuruları hakkında merak edilenler. 

ÖSYM tarafından temmuzda yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) başvurular bugün başladı. 

KPSS, lisans düzeyinde 5-6 Temmuz'da, KPSS kapsamında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 20 Temmuz'da, Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Lisans Düzeyi (DHBT-Lisans) ise 18 Ekim'de gerçekleştirilecek. 

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

KPSS'ye, lisans mezunları ile bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecek. Bu adaylardan, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlik kadrolarına atanmak isteyenler ile Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin de KPSS'ye başvurması gerekiyor. Tüm adayların KPSS'nin "cumartesi Sabahoturumu"na katılması zorunlu olacak.

SON GÜN 14 MAYIS

ÖABT ve DHBT dahil KPSS'ye başvuru işlemleri yarın başlayacak ve 14 Mayıs'ta sona erecek. Müracaatlar, başvuru merkezlerince yürütülecek. Başvuru merkezleri, ÖSYM'nin "www.osym.gov.tr" internet adresinde ilan edilecek. Başvuru süresi uzatılmayacak. Süresi içinde başvurusunu tamamlamayan adayların, KPSS'ye, ÖABT'ye ve DHBT'ye katılması mümkün olmayacak.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Sadece cumartesi Sabah oturumuna girecek adaylar 40 TL, cumartesiSabah oturumu ile birlikte diğer üç oturumdan herhangi birine de girecek adaylar 80 TL; tüm oturumlara girecek adaylar 160 TL ödeme yapacak. 

BAŞVURU FORMU ÖSYM'NİN İNTERNET ADRESİNDE

Sınava katılmak isteyen adaylar, kılavuz ile aday başvuru formuna başvurma süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Kılavuzda, başvurma, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alacak. Adayların bu kılavuzu dikkatle incelemesi ve başvurularını tamamladıktan sonra süresi içinde ÖSYM'nin "http: //ais.osym.gov.tr" internet adresinden bilgilerini kontrol etmesi gerekiyor.


Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomaların denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esasları belirleyen "Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği" ile Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 1 Nisan 2013 tarihli kararı uyarınca yurt dışında alınan diplomaların denkliğinin kabul edilebilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanında başvuran adaylardan, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca haklarında sınava girme kararı alınanların, KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'na girme zorunluluğu bulunuyor. Bu durumdaki adayların da KPSS'ye, kılavuzdaki kurallara uygun olarak başvurması gerekiyor. 

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl; ancak öğretmen adayları için KPSS'de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıl olacak. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam edecek. 14 Mayıs 2014 tarihinden sonra lisans düzeyinden mezun olan ve lisans düzeyinden KPSS'ye girmeyip KPSS'ye ortaöğretim veya önlisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B grubu lisans sınavına girmeleri halinde, KPSS ortaöğretim veya önlisans sınav sonuçları sona erecek; takip eden KPSS A grubu sınavına girmeleri KPSS ortaöğretim veya önlisans sınav sonuçlarını etkilemeyecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT