1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2013'ün İlk İşsizleri Özel Güvenlik Görevlileri Oldu

2013'ün İlk İşsizleri Özel Güvenlik Görevlileri Oldu

2013ün İlk İşsizleri Özel Güvenlik Görevlileri Oldu
A+A-

Mersin'in Silifke ilçesinde devlet hastanesinde çalışan ve 2013 yılının ilk saatlerinde bağlı oldukları şirket tarafından işten çıkartılan 20 özel güvenlik görevlisi yaşananlara tepki gösterdi. 2013

Mersin'in Silifke ilçesinde devlet hastanesinde çalışan ve 2013 yılının ilk saatlerinde bağlı oldukları şirket tarafından işten çıkartılan 20 özel güvenlik görevlisi yaşananlara tepki gösterdi.
2013 yılında işsiz kaldıklarını açıklayan özel güvenlik görevlileri Silifke Devlet Hastanesi bahçesinde aileleri ve çocukları ile birlikte basın açıklaması yaptılar. Sözleşmeleri yenilenirken kendilerinden 'tazminatlarını aldıklarına dair imza da alındığını' savunan işçiler, bugün işsiz kalmış olmanın şaşkınlığını yaşadıklarını söylediler. Çıkış kağıtlarının da verilmediğini açıklayan işçiler, konuyu hukuk yoluyla çözmeye çabalayacaklarını ancak kış ortasında işsiz kalmaları nedeniyle büyük sıkıntı içine düştüklerini dile getirdiler.
Arkadaşları adına basın açıklaması yapan Şadiye Sarıkaya, haksız, hukuksuz keyfi işten çıkarmalara karşı olduklarını belirterek, "Silifke Devlet Hastanesinde bağlı olduğumuz şirket altında çalışan 20 güvenlik personeli firma değişikliği nedeniyle hiçbir gerekçe gösterilmeden 31.12.2012 tarihinde saat 12.00'da işlerine son verildi. Yeni yılın ilk işsizleri olan Silifke Devlet Hastanesi güvenlik personeline yeni başlayan firma yetkililerinden Enes güvenlik şirketinin temsilcisi olduğunu söyleyen bir yetkili güvenlik ihalesini aldıklarını işlerine devam etmek isteyen personellerin Bin lira para karşılığında işlerine devam edebileceklerini, vermeyenlerin de sözleşmeyi yenilemeyeceklerini söylemiştir. Bu konu yargıya taşınmıştır, işsiz kalan güvenlik arkadaşlarımız asgari ücretle çalıştıkları için zor şartlarda geçim sağladıkları için talep edilen parayı karşılayamayacaklarını söylemişlerdir. Bunun üzerine yetkili sözleşmeyi yenilemeyeceklerini söyleyip işsiz güvenlik sertifikası olan birçok vatandaşla görüşüp bin lira karşılığında 20 kişilik bir liste getirip hastane idaresine vermiştir" dedi.
Hastanede 20 güvenlik personellerinin 8 yıldır Silifke Devlet Hastanesinde çalıştıklarını ve işten çıkardıklarını kaydeden Şadiye Sarıkaya, "Hiçbir sorun teşkil etmeden hizmet vermemize rağmen eş ve çocuklarımızla birlikte yeni bir yıla işsiz, ekmeksiz, aşsız girdik. Mağdur edilen bu arkadaşlarımızın işlerine dönünceye kadar mücadeleye devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz" diye konuştu.
13 yaşındaki Ece Durmaz işten çıkartılan annesine destek vermek amacıyla yaptığı konuşmada, "Annem ve arkadaşları hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkartıldılar. Annem bana ve Anne anneme bakıyordu. Şimdi bize kim bakacak. Bu insanlarda hiç mi vicdan kalmamış. Annemin ve arkadaşlarının bir an önce işlerine tekrar dönmesini istiyorum" dedi.
Basın açıklaması sonrası işten çıkartılan özel güvenlik görevlileri alkışlar ve sloganlar eşliğinde olaysız bir şekilde hastane önünden ayrıldılar.
Güvenlik görevlilerinin bağlı bulunduğu firma açıklama yapmadı.
(MŞN-ÖZ-Y)

01.01.2013 14:20:19 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT