1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2013 Yılı Bütçe Görüşmeleri

2013 Yılı Bütçe Görüşmeleri

2013 Yılı Bütçe Görüşmeleri
A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Türkiye NATO toprağıdır' şeklindeki sözlerini eleştirerek, "Sayın Başbakan bu kürsüye geleceksiniz ve Türkiye Cumhuriyeti yurtt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Türkiye NATO toprağıdır' şeklindeki sözlerini eleştirerek, "Sayın Başbakan bu kürsüye geleceksiniz ve Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarından ve parlamentosundan özür dileyeceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti'nin toprakları NATO'nun toprakları değildir" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2013 yılı bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada hükümetin dış politikasına yüklendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Erbil'e giden uçağının Kayseri'ye inmek zorunda kaldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Enerji Bakanı Erbil'e gidecek, binmiş uçağına Erbil'e gidecek. Bir bakıyor ki, Erbil değil Kayseri'ye inmiş. Herhalde büyük bir ihtimalle şaşırmıştır 'yahu biz niye Kayseri'ye indik. Erbil'e gidecektik' diye. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanını bu hale düşürmek parlamentoya şikayet ediyorum, yasama organına şikayet ediyorum, denetim organına şikayet ediyorum, bütçesini de şikayet ediyorum ben. Sizin hakkınız var mı? Böyle bir hakkınız olmaması lazım. Türkiye Cumhuriyeti'ni bu hale sokamazsınız. Sicili bozuk bir yürütme organı bu ülkenin başına bela açar. Kuzey Irak'ta askerlerimizin başına çuval geçirildi. Ne yaptı bu yürütme organı, ne yaptı? Gazeteciler soruyor; 'nota verecek misiniz?' diye. 'Ne notası, müzik notasından mı söz ediyorsunuz' diyor. Evet, geldiğimiz nokta bu. Herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi lazım."
Malatya Kürecik'e kurulan radar istasyonunu da eleştiren Kılıçdaroğlu, "Sözde İsrail'e karşılar. Allah aşkına, kapalı kapılar ardında İsrail ile yaptığınız pazarlıkları niye gelip burada anlatmıyorsunuz? Niçin gelip anlatmıyorsunuz bunu? Kürecik'e kurulan o kalkanın İsrail kalkanı olduğunu bilmeyen mi var? NATO tesisiymiş. Ee NATO yetkilileri diyorlar ki, 2014 yılına kadar bizim bunu alma şansımız yok diyor zaten. Ama siz halka doğruları söylemeyeceksiniz."

"SAYIN BAŞBAKAN, ÖZÜR DİLEYECEKSİN"
Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın 'Türkiye NATO toprağıdır' şeklindeki sözlerine de sert tepki gösterdi. Başbakan'ı özür dilemeye çağıran Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
"Sayın Başbakan'ın söylediği bir laf daha var; 'Türkiye NATO toprağıdır' Sayın Başbakan bu kürsüye geleceksiniz ve Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarından ve parlamentosundan özür dileyeceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti'nin toprakları NATO'nun toprakları değildir."
(AT-ÖZ-Y)

10.12.2012 18:43:52 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT