1. HABERLER

  2. 2.uluslararası Antalya Gitar Festivali Başladı

2.uluslararası Antalya Gitar Festivali Başladı

2.uluslararası Antalya Gitar Festivali Başladı
A+A-

Antalya Büyükşehir Belediyesi 2.Uluslararası Antalya Gitar Festivali, İspanyol müziğinin önemli gitaristlerinden Ignacio Rodes'in verdiği konserle başladı. Konserden önce Antalya Kültür Merkezi (AKM)

Antalya Büyükşehir Belediyesi 2.Uluslararası Antalya Gitar Festivali, İspanyol müziğinin önemli gitaristlerinden Ignacio Rodes'in verdiği konserle başladı. Konserden önce Antalya Kültür Merkezi (AKM) fuaye alanında Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, festivalin sanat yönetmeni Prof.Dr. Ahmet Kanneci ve sanatseverlerin katılımıyla "Gitar, Tarihsel Gelişimi Türk Gitar Yapımcılarının Tanıtımı" adlı bir sergi açıldı. Sergide eski gitarların yanı sıra ünlü gitaristlerin fotoğrafları yer alıyor.
Konser öncesi bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, festivalin sanat yönetmeni Ahmet Kanneci'den övgüyle bahsetti. Kanneci ile aynı okuldan mezun olduklarını belirten Akaydın, şöyle konuştu: "Ahmet Kanneci, benzeri konserlere Ankara'da böyle ilgi gösterilmediğini söyledi. Bu durum beni Antalyalı vatandaşlarım adına çok mutlu etti. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak düzenlediğimiz Gitar Festivali özgün kültürel bir etkinlik olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. Festivale katkı sunan herkese teşekkür ederim."
Mustafa Akaydın'ın konuşmasının ardından festivalin ilk konserini İspanya'dan gelen Ignacio Rodes verdi. AKM Aspendos Salonu'ndaki konserde Rodes, kendisini dinleyenleri büyüledi. Konserin ardından Başkan Akaydın, sanatçıya plaket vererek teşekkür etti.
16 Şubat'a kadar sürecek festivalde Antalyalılar, Ukrayna'dan Anna Likhacheva, Avusturya'dan Johann Parier ile Soner Egesel, Eren Süalp, Bekir Küçükay, Prof.Dr. Ahmet Kanneci gibi birbirinden değerli sanatçıları dinleme imkanı yakalayacak.
Öte yandan bu yıl Yenimahalle Kültür Merkezi, Akdeniz Üniversitesi ve Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu gibi çeşitli noktalarda konser düzenlenerek festivalin kent bütünleşmesi sağlanacak. Gençlere yönelik workshopların gerçekleştirileceği festival kapsamında konferans, söyleşi, panel düzenlenerek kültür ve sanatın kentlere olan katkıları ele alınacak.
(SK-HO-Y)

13.02.2013 12:02:02 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT