1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 2. Etap Metro Projesi'nde Güzergah Netleşti

2. Etap Metro Projesi'nde Güzergah Netleşti

2. Etap Metro Projesinde Güzergah Netleşti
A+A-

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2013 bütçesine alınan '2. Etap Metro Projesi'yle ilgili güzergahın Adana Büyükşehir Belediyesi ve üniversite

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2013 bütçesine alınan '2. Etap Metro Projesi'yle ilgili güzergahın Adana Büyükşehir Belediyesi ve üniversite yönetiminin oluşturduğu komisyon tarafından netleştirildiğini açıkladı.
Çukurova Üniversitesi'nde Raylı Sistem güzergahına ilişkin kurulan Raylı Taşıma Sistemi Güzergah Tespit Komisyonu, hazırladığı raporda sonuca ulaştı. Komisyon, Adana Büyükşehir Belediyesi ile bir araya gelerek raylı sistemin üniversite yerleşkesinden geçeceği güzergaha ilişkin uzlaşma sağladı.
Raylı Taşıma Sistemi Güzergah Tespit Komisyonu'nun, Adana Büyükşehir Belediyesi, Ulaştırma Dairesi Başkanlığı, Belediye Başkan Vekili ve Üniversite Yönetim Kurulu ile yaptığı görüşmelerde güzergah alternatifleri tartışıldı. Bu kapsamda ÇÜ'ye ulaşımda Fevzi Çakmak Öğrenci Yurduna da hizmet götüren, mesafe ve ulaşım zamanı açısından en verimli alternatif ortaya çıkarıldı.
Komisyonun hazırladığı raporda sunulan güzergah, bir protokol çerçevesinde yürütülecek. İmzalanan protokol kapsamında; TOKİ Hastanesi'nin doğusundan geçerek otobana kadar olan kesimde mevcut bitki örtüsünün korunmasına dikkat edileceği gibi, Zeytin Gen Merkezine de zarar verilmeyecek. Metro hattı Zeytin Gen Merkezi arazisinin güneyinden ve devamında Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdunun batısından Mithat Özsan bulvarına paralel giderek, Adana Büyükşehir Belediyesine ait Asfalt Şantiyesinin bulunduğu bölgede son bulacak. Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu'nun yanında yer alacak dördüncü istasyon ile üniversite kapalı otoparkının karşısına yerleştirilecek beşinci istasyona kadar olan güzergahın yer altından kapalı olarak geçilmesi planlanıyor. Ayrıca üniversite içerisinde kalacak son istasyonun yakınında bir durak yapılarak, bu alandan üniversite içerisindeki tüm birimlere ulaşımı sağlayacak ring seferleri düzenlenecek.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, raylı sistemin üniversiteye gelmesiyle birlikte yerleşke içerisindeki otopark probleminin de çözüleceğine vurgu yaptı. Kibar, şu ifadeleri kullandı. Kibar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Aynı zamanda kampüste eğitim gören öğrenciler de üniversiteye ulaşımda hızlı ve rahat bir yol kullanacaklar. Ayrıca, raylı sistemle üniversiteye ve Balcalı Hastanesi'ne kısa zamanda ulaşımın sağlanması üniversite-şehir bütünleşmesine de katkı sağlayacak. Proje, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2013 bütçesine alındı."
(SZP-AKL-Y)

09.01.2013 17:08:01 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT