1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 198 hâkim ve savcı için göreve iade kararı

198 hâkim ve savcı için göreve iade kararı

198 hâkim ve savcı için göreve iade kararı
A+A-

HSYK, 3 bin 600 hakim ve savcının göreve dönme taleplerini değerlendiriyor.

Bursa'da 15 Temmuz darbe girişimi ardından sürdürülen ‘FETÖ/PDY’ soruşturması kapsamında, HSYK Genel Kurulu, açığa alınan toplam 198 hâkim ve savcı hakkında göreve iade kararı verdi. Bursa Cumhuriyet Savcılığı yetkilileri, bu kişiler arasında Bursa Adliyesi’nde görev yapan 2 hâkim ve 2 savcının bulunduğunu açıkladı.

Hürriyet’in haberine göre, HSYK, ‘FETÖ/PDY’ soruşturması kapsamında ülke genelinde haklarında işlem yapılan ve bir çoğu tutuklanan 3 bin 600 hâkim ve savcılardan göreve dönmelerini bekleyen hâkim ve savcıların başvurularını değerlendiriyor. 

HSYK Genel Kurulu toplam 198 hâkim ve savcının görevlerine yeniden dönmeleri yönünde karar verdi. Bursa Cumhuriyet Savcılığı bu kişiler arasında, Bursa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Hâkim Yavuz Etişken, Bursa 3’üncü Çocuk Mahkemesi Hâkimi Tahir İnan, Cumhuriyet Savcıları Aydın İpek ile Halit Tunç’unda bulunduğunu açıkladı.

Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 64 hâkim ve savcı hakkında işlem yapıldığını bunlardan 60’ının tutuklanırken, göreve iade edilen 4 hâkim ve savcı ise serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında tutuklanan Bursa Cumhuriyet Savcılarından Seyfettin Yiğit ise geçtiğimiz Eylül ayında cezaevinde intihar etmişti.

Kaynak: Hürriyet

A+A-

HABERE YORUM KAT