1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 15 Çocuklu İnşaat İşçisi Şiir Kitabı Çıkarttı

15 Çocuklu İnşaat İşçisi Şiir Kitabı Çıkarttı

15 Çocuklu İnşaat İşçisi Şiir Kitabı Çıkarttı
A+A-

Van’ın Çaldıran ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki Muhsin Öztopçu, 20 yıldır yazdığı şiirlerini ‘Gönülden Dile Dökülen Diziler\' isimli kitapta topladı.

Liseyi okurken, okuldan ayrılmak zorunda kalan evli ve 15 çocuk babası Muhsin Öztopçu, inşaat işleriyle uğraştığını söyledi. Küçük yaşlardan itibaren şiire büyük ilgi duyduğunu, ama o yıllarda yaşı itibarıyla düşüncelerini yazıya dökmekte zorlandığını ifade eden Öztopçu, “Sırtımda büyük bir ailevi yük olduğu halde edebiyata ve şiire büyük ilgi duyuyorum. İçimde bitmek tükenmek bilmeyen bir yazma isteği var. Hayatta olup bitenleri şiir diliyle anlatmayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren içime yerleşmiş bu yazma alışkanlığı hiç sönmedi. Şiir yazmaya ise, okul yıllarında başladım. Yunus Emre, Mehmet Akif Ersoy ve Necip Fazıl Kısakürek gibi şairlerden çok etkilendim. Zamanla sayısı artan şiirlerinde değişik temalar işledim. Özellikle her kesimden herkesin dikkatini çekmek için gündelik yaşamda yer alan sıradan konuları şiirleştirdim.

Çaldıran esnafının desteği sayesinde kitabımı bastım. Bu yüzden hepsine teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı belki de şiirlerimi toplayıp kitaplaştıramazdım. Onlar, şiirlerimi karanlık köşelerden kurtarıp şiirlerime yeniden can verdiler. Ayrıca önümüzdeki dönemlerde Kürtçe bir şiir kitabı daha çıkarmayı düşünüyorum. Edebiyatın pek ilgi görülmediği bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu yüzden şiirlerimi yazarken çoğu kez etrafımda beni eleştiren insanların önyargılarını da göğüslemek zorunda kaldım. Buna rağmen asla yılmadım, yazmaya devam ettim. Şimdi 20 yıl içinde yazdığım şiirlerimin hepsini bir kitapta görmek, içimdeki yazma azmini daha da kamçıladı’’ dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT