1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 15 Ağustos kutlamaları Van'da devam ediyor

15 Ağustos kutlamaları Van'da devam ediyor

15 Ağustos kutlamaları Vanda devam ediyor
A+A-

PKK\'nin silahlı mücadeleye başladığı 15 Ağustos, Van ve Erciş\'te yüzlerce kişinin katıldı şölenle kutlandı.BDP Van İl Örgütü tarafından, PKK'nin silahlı mücadeleye başladığı tarih olan 15 Ağustos 1984'ün yıldönümü kapsamında Emirpaşa Mahallesi'nde şölen düzenlendi. Şölene yüzlerce yurttaşın yanı sıra, BDP Van İl Eş Başkanı Musa İtah, Barış Anneleri İnisiyatifi, MKM sanatçıları da katıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posteri ve PKK, KCK bayraklarının açıldığı şölen alanında bulunan yurttaşlar sık sık, "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana Rojava", "Şehîd namirin" ve "Bijî YPG" sloganlarını attı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından başlayan şölende, MKM sanatçılarının söylediği parçalar eşliğinde uzun süre halaylar çekildi. 

Şölende kısa bir konuşma yapan BDP Van İl Eş Başkanı Musa İtah, "15 Ağustos ruhuyla ölümsüz kahraman, komutan Agit şahsında tüm Kürdistan şehitlerini anıyoruz. Özgürlük mücadelesi yolunda onurluca yaşamını yitiren kahraman şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Şehitlerimizin kanı ve önderimizin başlatmış olduğu özgürlük mücadelesi yolunda bugün Rojava'da ki halkımız büyük bir direniş sergilemekte ve büyük bir devrim yapmakta. Mahsum Kormaz (Agit)'in cesaretiyle zafer yolundan başka hiçbir yolu kabul etmeyen Rojava halkı demokratik toplum ve özgür bir yaşam modelini Kürdistan topraklarında hayata geçiriyor. Kürdistan'ın 4 parçasının en küçüğü olan Rojava büyük bir devrim ve direniş gösteriyor. Kürdistan'da yaşayan halkların komutan Agit'in ruhuyla tüm münafıklara, çetelere ve zulme karşı koyuluyor" dedi. 

Şölen, MKM müzik grupların söyledikleri parçalar eşliğinde gece geç saatlere kadar devam etti. 


\"\"

ERCİŞ 

Van'ın Erciş ilçesi Dalan Caddesi'nde, PKK'nin silahlı mücadeleye başladığı tarih olan 15 Ağustos'a ilişkin şölen düzenlendi. Şölene çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP il ve ilçe örgütü yöneticileri ile KURDÎ-DER, Muradiye Belediye Başkanı İzzet Çelik, il genel ve belediye meclis üyeleri katıldı. Şölen alanında "Sömürgeciliği yaşama ve yaşatma", "Uyuşturucuya, asimilasyona, ajanlaştırmaya ve fuhuşa son", "Salvegera 1'emîn şoreşa Rojava pîroz dikin" pankartları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan, PKK ve KCK bayrakları asıldı. Alanda sık sık "Bijî Serok Apo", "Bijî YPG", "YPG yalnız değildir, Rojava yalnız değildir" sloganları atıldı. Şölen, özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. 

Polislerin ismi öğrenilemeyen bir genci polis aracına alarak gözaltına almak istemesi üzerine gençler ile polis arasında gerginlik yaşanırken, gençlerin gözaltına alınmak istenen kişiyi polis aracından alarak "Bijî Serok Apo" sloganı ile alana girmesi dikkat çekti. Yaşanan gerginliğin sona ermesiyle MKM müzik gruplarının söyledikleri parçalar eşliğinde geç saatlere kadar halaylar çekildi. DİHA

A+A-

HABERE YORUM KAT