1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 15.000 Türkmen Türkiye’ye sığınabilir

15.000 Türkmen Türkiye’ye sığınabilir

15.000 Türkmen Türkiye’ye sığınabilir
A+A-

Suriye’nin Türkiye sınırındaki iki farklı noktada Azez ve Tel Abyad’da yaşanan çatışmalar nedeniyle yoğun bir göç akımına karşı Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı ile Türk Kızılayı alarma geçti.

Suriye’nin Türkiye sınırındaki iki farklı noktada Azez ve Tel Abyad’da yaşanan çatışmalar nedeniyle yoğun bir göç akımına karşı Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı ile Türk Kızılayı alarma geçti. AFAD yetkilileri, Türkmenlerin olası bir göç dalgasına karşı Öncüpınar’daki hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

Uğur Ergan’ın Hürriyet’teki haberine göre, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Kilis’e bağlı Öncüpınar Sınır Kapısı ile Halep arasındaki Azez kentinin doğusundaki köyleri ele geçirmesi ve Şanlıurfa’nın Akçakale Sınır Kapısı’nın karşısındaki Tel Abyad’daki çatışmaların yoğunlaşmanın ardından Türkiye’ye göç arttı. Yoğun göç akımına karşı Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ile Türk Kızılayı tüm önlemleri aldı.

AFAD yetkililerinin verdiği bilgiye göre IŞİD ve Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmaların devam ettiği Öncüpınar’ın karşısındaki Azez’de yaklaşık 15.000 Türkmen bulunuyor. Türkmenlerden Öncüpınar’a doğru henüz bir yığılma olmadığını belirten yetkililer, olası bir göç dalgasına karşı Öncüpınar’daki konteyner kentin hazır olduğunu ayrıca bölgeye ek olarak çadır kent kurulduğunu söyledi.

AFAD’ın Azez bölgesindeki Türkmen köylerine karayolundan insani yardımlarının aralıksız sürdüğünü ifade eden yetkililer, “IŞİD ve Esad güçlerinin hedefi bu yardımların sevk edildiği yolu ele geçirerek, Türkiye’den yardım ulaşmasını kesmek. Şu ana kadar olumsuz bir gelişme yok. Yol, IŞİD ve Esad güçlerinin eline geçerse, yardım kesilir. Türkiye sınırına yoğun bir göç dalgası yaşanabilir” dedi.

IŞİD kontrolündeydiler
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa da Hürriyet’e açıklamasında Türkmenlerin yoğun olduğu bölgelerin 1,5 yıldan bu yana IŞİD’in kontrolü altında olduğuna dikkat çekerek, “Biz demografik yapı değişmesin diye Türkmenlerin bulundukları yerlerde kalmasını önemsiyoruz. 242 köyümüz var. Azez’de çok olağanüstü bir gelişme olursa ilk etapta yaklaşık 2 bin Türkmenin Türkiye’ye geçeceğini tahmin ediyoruz. Esad rejimi IŞİD’e açık şekilde hava desteği veriyor. Sivillerin üzerine bomba yağdırıyor” dedi.

3.500 Arap geldi
Öncüpınar sınırı dışında Şanlıurfa Akçakale karşısındaki Tel Abyad civarında ise IŞİD ile Suriyeli Kürtlerin YPG’sinin de içinde bulunduğu Burkan El Fırat Güçleri arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle halk sınırdan Türkiye’ye geliyor. AFAD yetkilileri, Akçakale Sınır Kapısı’na gelen Arap kökenli 3 bin 500 Suriyelinin biyometrik kayıtları yapılarak Türkiye’ye alındığını belirtti. (Hürriyet)

A+A-

HABERE YORUM KAT