1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 14 bölgede 1 Haziran yerel seçim sonuçları

14 bölgede 1 Haziran yerel seçim sonuçları

14 bölgede 1 Haziran yerel seçim sonuçları
A+A-

İptal edilen 13 merkezde yerel seçim, Afyonkarahisar'ın Gömü beldesinde ise ara seçim yapıldı.

YALOVA

Yalova'da 30 Mart'ta olduğu gibi yarış kıran kırana geçiyor. Yüzde 95'i açılan sandıklardan CHP'nin adayı Vefa Salman'a yüzde 47.9; AK Parti'nin adayı Yakup Koçal'a ise 47.65 oranında oy çıktı.

AĞRI
Ağrı'da resmi olmayan sonuçlara göre BDP'nin adayı Sırrı Sakık yüzde 51.38, AK Parti'nin adayı Hasan Arslan ise yüzde 45.09 oy aldı. Buna göre Sırrı Sakık Ağrı Belediye Başkanlığı'nı 2 bin 579 oy farkla kazandı.

KASTAMONU - ÇATALZEYTİN
AK Parti Kastamonu İl Başkanı Metin Çelik, resmi olmayan sonuçlara göre, Çatalzeytin Belediye Başkanlığını adayları Musa İhsan Uğuz'un kazandığını açıkladı.

Çatalzeytin belediyesinde sandıkların yüzde 71.4'ü açıldı. Yarışı önde götüren partilerden AK Parti'nin oy oranı yüzde 54.6, MHP'ninki ise yüzde 44.2.

ESKİŞEHİR - MAHMUDİYE
CHP Mahmudiye İlçe Başkanı Ruhi Önen, resmi olmayan sonuçlara göre, Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde belediye başkanlığını, CHP'nin adayı İshak Gündoğan'ın kazandığını bildirdi.

Sandıkların yüzde 86.6'ü açıldı. AK Parti'nin oy oranı yüzde 34.5, CHP'nin oy oranı yüzde 58.8.

NİĞDE - BAĞLAMA
Niğde'nin Bağlama beldesinde ise sandıkların tamamı açıldı. Beldede kazanan yüzde 49.8 oy alan CHP oldu. en yakın rakibi MHP ise yüzde 46.8 oranında oy aldı.

ÇANKIRI - ŞABANÖZÜ
ÇANKIRI'nın Şabanözü İlçesi'nde yenilenen Belediye Başkanlığı seçimini, MHP adayı Mustafa Karakaya kazandı.

30 Mart yerel seçimlerinde Ak Partili Ali Çapçı'nın 4 oy farkla kazandığı seçim, MHP'li aday Mustafa Karakaya'nın itirazı sonucu il seçim kurulu tarafından iptal edildi. MHP adayı Mustafa Karakaya, 4 oyla kaybettiği seçimi, bu kez 191 oy farkla 2 bin 558 oy alarak Belediye Başkanlığını kazandı. Ak Parti adayı Ali Çapçı ise 2 bin 367 oyda kaldı.

Daha önce Şabanözü İlçesi'ne bağlı Gürpınar Beldesi'nde Belediye Başkanlığı yapan MHP'li Mustafa Karakaya, beldesinin mahalleye dönüşmesi üzerine Şabanözü İlçesi'nden aday gösterilip, bu kez ilçe belediye başkanlığı koltuğuna oturmuş oldu..

ÇORUM - ORTAKÖY - AŞTAVUL BELDESİ
Çorum'un Ortaköy ilçesine bağlı Aştavul beldesinde sandıkların tamamı açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 49.6 oy alan CHP seçimi kazandı. AK Parti'nin oy oranı ise yüzde 49.2.

BİTLİS - GÜROYMAK
Bitlis'in Güroymak ilçesinde de sandıkların tamamı açıldı ve yüzde 55.7 oy alan BDP ipi göğüsledi. AK Parti ise oyların yüzde 42.9'unu alabildi.

BAYBURT - AYDINTEPE
BAYBURT'un Aydıntepe İlçesi'nde bugün yapılan belediye başkanlığı seçimini MHP adayı Haşim Şentürk kazandı.

30 Mart'ta yapılan seçimi ilk sayımda MHP adayı Haşim Şentürk 755 oyla kazandı, Ak Parti adayı Şükrü Yayan 748 oy aldı. Ak Parti'nin itirazı üzerine ikinci sayımda MHP adayının oyu 745'e düştü ve ardından gelen itirazları değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu seçimi iptal etti. Bugün yenilenen seçimde MHP adayı Haşim Şentürk 877 oyla Aydıntepe Belediye Başkanı seçilirken Ak Parti adayı Şükrü Yayan 681 oy aldı.

Aydıntepe'de daha önce Ak Partili Orhan Erarslan belediye başkanıydı.

AYDIN - BUHARKENT
Aydın'ın Buharkent ilçesinde yüzde 89'u açılan sandıklardan AK Parti'ye yüzde 47.7, MHP'ye yüzde 37 oranında oy çıktı. CHP'nin ilçede aldığı oy oranı ise yüzde 14.2.

ERZİNCAN - TERCAN - ÇADIRKAYA BELDESİ
sandıkların tamamının açıldığı Erzincan'ın Çadırkaya beldesinde SP oyların yüzde 50.8'ini aldı. En yakın takipçisi MHP'nin oy oranı ise 47.3.

TOKAT - YEŞİLYURT
Tokatın Yeşilyurt ilçesinde sandıkların yüzde 63.6'sı açıldı. AK Parti'nin yüzde 65 ile önde götürdüğü yarışta MHP yüzde 27.3 ile ikinci sırada.

YOZGAT - SORGUN - EYMİR BELDESİ
Eymir beldesinde resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti adayı Çetin Mertoğlu kazandı. Beldede AK Parti yüzde 52.4 oranında oy alırken, MHP'nin oy oranı yüzde 47.3 olarak açıklandı.

AFYON - EMİRDAĞ - GÖMÜ BELDESİ
Sandıkların YÜZDE 16.6'sı açıldı. AK Parti'nin aldığı oy oranı yüzde 57.4, MHP'nin ise yüzde 42.2.

A+A-

HABERE YORUM KAT