1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 13 yılda fuhuş yüzde 790 cinsel istismar yüzde 434 arttı

13 yılda fuhuş yüzde 790 cinsel istismar yüzde 434 arttı

13 yılda fuhuş yüzde 790 cinsel istismar yüzde 434 arttı
A+A-

TÜİK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, toplumsal bozulma son 13 yılda korkutan boyutlara ulaştı.

2002’den bu yana fuhuş yüzde 790, uyuşturucu bağımlılığı yüzde 678, çocukların cinsel istismarı yüzde 434, adam öldürme yüzde 261, boşanma oranları yüzde 37 arttı.

Karaman’daki cinsel istismar hadisesi toplumda yaşanan bozulmayı yeniden kamuoyunun gündemine getirdi.

Başta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere devlet kurumlarının verileri de bu bozulmanın ulaştığı noktayı gözler önüne serdi.

CHP’nin sosyal politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, resmi verilere dayanarak konuya ilişkin çarpıcı bir rapor hazırladı.

Bu rapora göre, Türkiye’de ekonomik ve sosyal sorunların tetiklediği sosyal bozulmalar nedeniyle suç oranlarında da önemli artışlar gözleniyor.

Aile gelirinin borca oranı 2002 Aralık’ta yüzde 4.7 iken 2015 Aralık’a gelindiğinde bu oran yüzde 55.2’ye ulaştı.

Aynı dönemde tüketicilerin banka borcu 6.6 milyar TL’den 381.9 milyar TL’ye, çiftçilerin bankaya borcu 5.1 milyar TL’den 61.1 milyar TL’ye ve bir kilo ekmeğin fiyatı 1.03 TL’den 3.59 TL’ye yükseldi. Bununla birlikte 13 yıllık süreçte boşanmalar yüzde 37, fuhuş yüzde 790, adam öldürme yüzde 261, çocukların cinsel istismarı yüzde 434, uyuşturucu bağımlılığı yüzde 678 ve cinsel taciz yüzde 449 arttı.

ÇOCUK HÜKÜMLÜ SAYISI 5 YILDA 5 KAT ARTTI

 Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, erken evlilik ve nişanlılık nedeniyle eğitime devam edemeyenlerin yüzde 97.4’ünü kız öğrenciler oluşturdu. Çocuk gelinlerin sayısının hızla arttığına işaret eden Karabıyık, “Ülkemizde ne yazık ki 181 bin 36 çocuk gelin bulunuyor. Bu evlilikler imam nikahına dayalı olduğundan sayının çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Kızlarımızı oyun çağındayken anne olmaya zorlayan bu acı durum, ne yazık ki toplum yapısı yüzünden normalleştirip meşrulaştırıyor.” ifadelerini kullandı.

GEÇEN YIL 11 BİN ÇOCUK CİNSEL SUÇA MARUZ KALDI
 Çocukların işlediği suç oranında da patlama yaşandı. Çocuk hükümlü sayısı, son 5 yılda 5 kat arttı. Karabıyık, raporda çocuk istismarı konusunda da şu değerlendirmelerde bulundu: “Çocuk istismarı dendiğinde aklımıza yalnızca cinsel istismar gelmemelidir. Çocuğa yeterli bakım sağlamamak, çocuğu kullanmak, çocuğa vurmak ve aşağılamak, sözlü şiddet uygulamak, pornografik malzemeler göstermek, çocuğun eğitim ve oyun hakkını elinden almak, zarar görebileceği durumlarda çocuğu denetimsiz bırakmak, çocuğun özgüvenini yıkmak, çocuğu örseleyerek, itip kakarak hırsını çıkarmak, eğitim ve barınma gereksinimlerini, sağlık ihtiyaçlarını ve duygusal gereksinimlerini göz ardı etmek ve çocukları kendi çıkarları için kullanmak da çocuk istismarının bir çeşididir. Rakamlara baktığımızda ne yazık ki geçen yıl Türkiye’de bin 377’si erkek, 9 bin 718’i kız çocuğu olmak üzere toplam 11 bin 95 çocuk cinsel suçlara maruz kaldığını görüyoruz.”

SOSYAL BOZULMA EN BÜYÜK PROBLEM
 Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık, toplumun temelini oluşturan sosyal yapılardaki bozulmaları, günümüz insanlarının karşı karşıya olduğu önemli bir sorun olarak niteledi. Dağılmış aileler, boşanmalardaki artış ve aile içi şiddetin, aile kurumundaki tahribatın doğal sonucu olduğunu kaydetti. Son yıllarda uyuşturucu kullanımının dramatik bir şekilde yükseldiğinin altını çizen ve çözüm yolu kalmadığını düşünen bazı kişilerin de intiharı bir kurtuluş zannetmekte olduğunu belirten Karabıyık, “Hırsızlık, yüz kızartıcı suçlar, kayıt dışı istihdam,kredi kartı borçları nedeniyle cinnet geçirip uygulanan şiddet ve işlenen cinayetler ile kadına karşı şiddet, evden kaçma ve cinsel istismar gibi birçok sorunla karşı karşıyayız.” dedi.

Kaynak: Yarına Bakış

A+A-

HABERE YORUM KAT