1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 12. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Başladı

12. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Başladı

12. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Başladı
A+A-

Van Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü\'nün ev sahipliğinde gerçekleşecek 12. Devlet Tiyatroları Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği başladı.


Bu yıl 12'incisi düzenlenen Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği'nin açılışı Ertuğrul Günay Sanat Çadırı’nda yapıldı. Devlet Tiyatroları Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği, ‘Her okul bir tiyatro’ sloganıyla perdelerini açtı. Depremde hasar gören Van Devlet Tiyatrosu binasının hemen karşısına inşa edilen ‘Çadır Tiyatro’da gerçekleştirilen şenlik, çocuklar tarafından büyük ilgi gördü. Şenlik açılışına Van Valisi Münir Karaloğlu, yardımcıları Mehmet Özel ve Zafer Coşkun, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, kamu kurum ve kuruluşlarının bazı daire amirleri ile öğrenciler katıldı. Festivalin startının verilmesi öncesi salonda bekleyen çocuklar palyaçolar ve müzik eşliğinde gönüllerince şarkılar söyleyip oynadılar. Ardından düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Festival Koordinatörü Zeynep Mataracı, sözlerine çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayarak başladı. Çok uzun bir süredir şenlik programı için çalıştıklarını ifade eden Mataracı, ancak kentteki yağıştan dolayı önceden planladıkları korteji gerçekleştiremediklerini kaydetti. Şenlik kapsamında yarından itibaren atölye çalışmaları ve oyunların devam edeceğini anlatan Mataracı, “Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Van Valiliği'nin Van Devlet Tiyatrosu'na hediye ettiği ‘Çadır Tiyatro’da ilk kez geçen yıl oynanılan oyunların ardından bu yıl da çocuk oyunlarını sahneleyeceğimiz şenliğimiz yaklaşık iki hafta boyunca sürecek. 12 yıldır devam eden şenliğe destek verdiği için Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin ve şenlik açılışına katılan tüm tiyatro severlere teşekkür ederiz” dedi.


Mataracı, konuşmasının ardından şenliğe katılamayan ancak mesaj yollayan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van milletvekillerinin mesajlarını okudu. Daha sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi piyanistlerinden Esra Poyrazoğlu, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Ana Sanat Dalı Öğretim Görevlisi Deniz Kaya Ondul ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencileri tarafından açılış konseri verildi. Konserin ardından ise, etkinlik kokteyl ile son bulurken, Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan ‘Yürüyen Taşlar’ adlı tiyatro oyunuyla şenlik perdelerini açtı.

A+A-

HABERE YORUM KAT