1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 12-18 Aralık Yoksullarla Dayanışma Haftası Erzurum

12-18 Aralık Yoksullarla Dayanışma Haftası Erzurum

12-18 Aralık Yoksullarla Dayanışma Haftası  Erzurum
A+A-

Erzurum Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sultan Murat Aydın, "Dayanışma duygusunu güçlendirmek, yardımlaşma kültürünü yaymak, yoksulluğu yenmenin yöntemlerini araştırarak uygulamaya koymak, gönüllü kuruluşl

Erzurum Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sultan Murat Aydın, "Dayanışma duygusunu güçlendirmek, yardımlaşma kültürünü yaymak, yoksulluğu yenmenin yöntemlerini araştırarak uygulamaya koymak, gönüllü kuruluşlarla sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek yoksulluk sorununa gönül birliği ve güç birliği yaparak sahip çıkmak amacıyla, 1993 yılından itibaren, 12-18 aralık tarihleri arasında bulunan hafta 'Yoksullarla Dayanışma Haftası' olarak ilan edilmiş olup Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2011 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır," dedi.
Haftayla ilgili açıklama yapan Aydın, şöyle konuştu:
"Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmek, Cehalet, fakirlik ve hastalıkla mücadelede birlik sağlamak, yoksulluğu yok etmenin ve verimliliği artırmanın çarelerini araştırmak, insani ilişkilerde birlik beraberlik, sevgi, saygı, düzen ve saygınlığı sağlamaya katkıda bulunmak, toplumsal kalkınma ve refahı tabana yaymanın temelini teşkil eden paylaşmayı tavsiye ve telkin etmek, amaçları ile hareketin önemine binaen her yıl 12-18 Aralık tarihlerinde kutlanan Yoksullarla Dayanışma Haftası, Müdürlüğümüz tarafından çeşitli etkinliklerle, yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızla birlikte kutlanacaktır. İçinde yaşlılık dolayısıyla kişisel bakımlarını sürdüremeyenlerin de bulunduğu yaklaşık 6603 özürlüyü evde bakım ücreti hizmetinden yararlandıran kurumumuz, bu kapsamda 2007 yılından itibaren 120.668.869,43TL ödeme yapmış yine bağlı özel bakım merkezlerinde çoğu yaşlılık nedeniyle kişisel bakımını yapamayan 260 özürlünün barındırılmasını sağlamıştır. Bu hizmet kapsamında özel bakım merkezlerine aylık ortalama 350.000,00 TL ödeme yapılmaktadır. Ayrıca Müdürlüğümüz tarafından sosyal ve ekonomik destek hizmetleri kapsamında 979 çocuğumuz için ailelerine nakdi yardım yapılmakta olup bu hizmet kapsamında 2012 yılında yaklaşık 5 milyon lira ödeme yapılmıştır. Yoksullukla mücadelede çeşitli çalışmaları halen devam eden Müdürlüğümüz yine aynı kapsamda Alan Tarama çalışmalarını sürdürmektedir. Alan tarama çalışmaları kapsamında 10363 aileye ulaşılmış ve bu ailelerden "Acil Riskli" ve "Kısmen Yüksek Riskli" 310 aileye uygun hizmet modelleri uygulanmıştır. Yoksulluk veya fakirlik, günlük temel ihtiyaçların tamamını veya büyük bir kısmını karşılayacak yeterli gelire sahip olmama durumu olarak tanımlanıyor olsa da biz Kurum olarak, eğitim, sağlık, rehberlik, danışmanlık v.b. imkanlara erişim olanaklarının düşüklüğünü de yoksulluk olarak değerlendirmekte ve gerek ekonomik destekle, gerekse bu imkanlara erişimi kolaylaştırmak şeklinde yoksullukla mücadelemizi sürdürmekteyiz. Yoksulluğa karşı dur demek için toplumun topyekun seferber olması gerektiği bilinci ile toplumumuzda zaten var olan yardımlaşma ve dayanışma bilincinin daha da artması ümidiyle 12-18 Aralık Yoksullarla Dayanışma Haftasını kutlarım."
(AA-AA-Y)

14.12.2012 14:54:19 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT