1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 113 Yaşındaki Dede Öldü

113 Yaşındaki Dede Öldü

113 Yaşındaki Dede Öldü
A+A-

111 yaşında en yaşlı Alman unvanına sahip Charlotte Klamroth öldü. Almanya'nın Ludwigshafen kentinde oturan Klamroth'un oğlu annesinin ölüm haberini basına bildirdi.

 

Uzun yaşamasını, sigara, viski ve ihtiraslı kadınlara borçlu olduğunu söyleyen, dünyanın en yaşlı erkeği, İngiliz Henry Allingham 113 yaşında öldü.

Dünyanın en yaşlı erkeği sıfatını kazanan İngiliz Henry Allingham bugün İngiltere'nin güneyindeki Ovingdean'deki yaşlılar yurdunda hayata gözlerini yumdu. Allinham'ın ölüm haberini yaşlılar yurdunun yöneticisi Robert Leader basına duyurdu. Leader Allingham'ı "neşeli, hayata bağlı ve espriliydi" diye tanımlayarak, "Harika bir kişiliği vardı. Onu çok özleyeceğiz" dedi.
Uzun yaşamanın sırrı

Bir söyleşide uzun yaşamasını, "Sigara, viski ve ihtiraslı kadınlara" borçlu olduğunu dile getiren Allingham, 6 Haziran'da 113. yaşgününü kutlamıştı. Allingham 1. ve 2. Dünya Savaşlarına tanık olmuş, aynı zamanda 1. Dünya Savaşı'nda İngiltere için savaşmıştı.

Allingham kısa bir süre önce Japon Tomoji Tanabe'nin ölmesiyle dünyanın en yaşlı erkeği sıfatını almış, İngiltere Başbakanı Gordon Brown Allingham'la ilgili olarak, "Kendisiyle birkaç kez biraraya gelme fırsatını yakaladım. İnanılmaz bir kişiliği var" diye konuşmuştu. Prens Charles da Allingham'ı, "Ulusumuzun tarih hazinesi" diye nitelendirmişti.

Royal Air Force'un kurucularından

Allingham 1912 yılında kurulan İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Royal Air Force'un hayata geçirilmesi sürecinde de yeralmıştı. Uzun yıllar Ford Fabrikası'nda çalışan Allingham'un eşi 1970 yılında 51 yaşında ölmüştü.

Allingham'ın ölmesiyle dünyanın en yaşlı erkeği sıfatı 112 yaşındaki Amerikalı Walter Breuning'e geçmiş oldu. Dünyanın en yaşlı kadını ise 115 yaşındaki Amerikalı Gertrude Baines.

HT/BG, DPA/AFP

A+A-

HABERE YORUM KAT