1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 112'yi En Fazla Çocuklar Rahatsız Ediyor

112'yi En Fazla Çocuklar Rahatsız Ediyor

112yi En Fazla Çocuklar Rahatsız Ediyor
A+A-

Ordu 112 Acil Ambulans Servisi Şube Müdürü Dr. Adnan Sert, 112'yi daha fazla çocukların rahatsız ettiğini söyledi. Çağrı merkezlerine ortalama düşen 100 çağrının 5'inin doğru ihbar olduğunu söyleye

Ordu 112 Acil Ambulans Servisi Şube Müdürü Dr. Adnan Sert, 112'yi daha fazla çocukların rahatsız ettiğini söyledi.
Çağrı merkezlerine ortalama düşen 100 çağrının 5'inin doğru ihbar olduğunu söyleyen Dr. Sert, "112 çağrı merkezimiz özellikle çocuklar tarafından suistimal ediliyor. Bazı kayıtlarımızda çocuğunu eğlendirmek için farkına varmadan 112'yi arattıran kişiler de var. 'Evladım, al konuş' diyorlar. Bunun yanında yetişkinler de var. Alışkanlık haline getiriyorsa savcılığa veriyoruz" dedi.
Ordu 112 Acil Ambulans Servisi Şube Müdürü Dr. Adnan Sert şöyle konuştu: "Edindiğimiz duyumlarda bazı vatandaşlarımız 'Taksi çağıracağıma ambulans çağırdım, taksi parası vermedim' diyormuş. Vatandaşlarımızın bu düşüncede hareket etmemesini istiyoruz. Kendilerini düşünürken başka insanları da düşünmeliler. Ordu'da ambulans sayımızda belli sayıdadır. Empati yapabilmeli insanlar. Kendilerini başkasının yerine koysunlar. İlçelerimizde bazı noktalarda bir tane ambulans var. İkinci bir vaka alındığında başka bölgeden ambulans yönlendiriliyor. Olan yine vatandaşa oluyor. Önemli olan başka vatandaşların mağduriyetine sebep vermemektir. Vatandaşlarımızın bunu anlaması lazım. Bazen vatandaşlarımız ihbara gidiyor ve tansiyon ölçüp geri dönüyor. Bazı olaylarda görüştüğümüz kişiler sağlıkçı değil. Bazen ambulans gereksiz yere gidiyor ama arayan kişinin sağlık bilgisinin olmadığı için gidiyor. Eşim bir anda fenalaştı diyor. Bilgi veremiyor. Sonuçta bir ambulansa kişinin verdiği bilgiye göre eleme yapmaya çalışırsanız. Arada bir vatandaşı kaybedersiniz. Yüzde 100 emin olduktan sonra vaka elenebiliyor. Halkımızın bilinçli hareket etmesi lazım. Kendilerini düşünürken başkalarını da düşünmek lazım. Bazı söylemler alıyoruz. Vatandaş taksi çağıracağıma ambulans çağırdım taksi parası vermedim. Gibi duyumlar alıyoruz. Başka vatandaşlar duyuyoruz. Vatandaşlar bu zihniyet ile hareket etmemelidirler."
(RCP-SLH-Y)

05.01.2013 16:36:41 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT