1. HABERLER

  2. BÖLGE HABERLERİ

  3. 112 gereksiz yere meşgul ediliyor

112 gereksiz yere meşgul ediliyor

112 gereksiz yere meşgul ediliyor
A+A-

Bingöl’de 112 komuta çağrı merkezine yapılan aramaların yaklaşık yüzde 20’si gereksiz olarak kaydedildi.

Duyarsız vatandaşlar, ‘Uykum gelmiyor ne yapabilirim’, ‘salatalığın kilosu ne kadar’ gibi sorular sorarak hem hattı meşgul ediyor, hem de başkalarının hayatlarıyla oynuyor. 

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Bingöl Valiliği’ne sunulan aylık faaliyet raporu, 112’ye yapılan asılsız ihbarları bir kez daha gözler önüne serdi. Rapora, göre, Temmuz ayında acil sağlık hizmetleri kapsamında 112 Komuta Kontrol Merkezi’ne 44 bin 601 çağrı yapıldı. 34 bin 873’ü cevaplandırılan çağrılardan 9 bin 728’i gereksiz çıktı. Günlük bin 439 çağrıya cevap veren komuta merkezi, ay içerisinde kentsel ve kırsal vaka olmak üzere toplamda 2 bin 344 vakaya gitti.

Personele zor anlar yaşatıyorlar

Komuta merkezini gereksiz yere meşgul eden bilinçsiz kişiler, birbirinden tuhaf sorular sorarak sağlık personeline zor anlar yaşatıyor. İnsan hayatını hiçe sayarak, pervasızca komuta merkezini meşgul eden bilinçsiz vatandaşlar, ‘Sevgilimle ayrıldım ne yapmam lazım’, ‘Uykum gelmiyor ne yapabilirim’, ‘salatalığının kilosu ne kadar’ gibi sorular sorarak, hem hattı meşgul ediyor, hem de sağlık personelini rahatsız ediyor.  İHA

A+A-

HABERE YORUM KAT