1. HABERLER

  2. BÖLGE HABERLERİ

  3. 11 Araç Ateşe Verildi: Van'a Gelen Polis Yaralandı

11 Araç Ateşe Verildi: Van'a Gelen Polis Yaralandı

11 Araç Ateşe Verildi: Van'a Gelen Polis Yaralandı
A+A-

Bitlis-Diyarbakır karayolunu dün Buzlupınar Tünelleri mevkiinde kesen PKK'lılar, 11 aracı ateşe verdi. Van'a tayini çıkan polis ise uzlaşmaya çalışırken, PKK üyeleri tarafından vurularak, yaralandı.

Bir grup PKK mensubunun, dün saat 08.00 sıralarında Bitlis kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Buzlupınar Tünelleri mevkiinde yolu keserek araçları silah tehdidiyle durdurdu.

PKK üyeleri, araçlardan indirdikleri kişileri toplayıp kimlik kontrolü ve örgüt propagandası yapmaya başladı. Bu sırada tayini çıktığı için özel otomobiliyle Gaziantep'ten eşi ve 7 yaşlarındaki çocuğu ile birlikte Van'a giden polis memuru Mehmet Dağlı, yolun kesildiğini fark edip aracıyla uzaklaşmaya çalışırken PKK'lıların açtığı ateşle omzundan yaralandı. Yine arkadaşlarıyla Siirt'ten Bitlis yönüne giderken PKK üyelerinin yolu kestiğini görüp geri dönerek uzaklaşmaya çalışan öğretmen Mehmet Cemal Kartal ise PKK'lıların açtığı ateşle yaralandı. Polis Mehmet Dağlı Bitlis'te, öğretmen Mehmet Cemal Kartal da Siirt'te tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Buzlupınar Tünelleri'nde yol kesen 9 kişilik PKK'lının grubunun etkisiz hale getirilmesi için Bitlis-Diyarbakır karayolu çift yönlü trafiğe kapatılıp, hava destekli operasyon başlatıldı. Tuzağa çekme ihtimaline karşı da özel timler dağ yolundan bölgeye indirilmeye çalışıldı. Özel timleri fark eden PKK üyeleri bölgeden kaçması üzerine helikopter desteği ile arama tarama çalışmalarına başlandı. Karayolu da servis yolundan geçiş verilerek ulaşıma açıldı.

Bitlis Valisi Ahmet Çınar, halen bölgede bulunduklarını düşündükleri 9 PKK'lıyı etkisiz hale getirmek için operasyonun sürdürüldüğünü, özel hareket polislerinin de bu operasyona destek verdiğini söyledi. Yolun trafiğe açık olduğunu, bombalı mayınlı tuzaklara karşı titiz bir çalışma yürütüldüğünü belirten Vali Çınar, bölgede gidiş ve geliş yönünde iki tünelin bulunduğunu, PKK'lıların 11 aracı yaktığını, tünellerden birini temizleyip trafiğe açtıklarını, diğer tünel içinde çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti. Vali Çınar, bölgede patlayıcıların tuzaklanmasında kullanılan çok sayıda kablo bulunduğunu ve birçoğunu tespit ettiklerini sözlerine ekledi. 

 

A+A-

HABERE YORUM KAT