1. HABERLER

  2. 105 Yaşındaki Murat Dede Atatürk'ün Hutbesine Tanıklık Etti

105 Yaşındaki Murat Dede Atatürk'ün Hutbesine Tanıklık Etti

105 Yaşındaki Murat Dede Atatürkün Hutbesine Tanıklık Etti
A+A-

Balıkesir'de yaşayan 105 yaşındaki Murat Akyar, Atatürk'ün 7 Şubat 1923 yılında Balıkesir Paşa Camii'nde okuduğu hutbeye tanıklık etti. Murat Dede'nin 'canlı tarih' olduğunu söyleyen Gökçeyazı Belediy

Balıkesir'de yaşayan 105 yaşındaki Murat Akyar, Atatürk'ün 7 Şubat 1923 yılında Balıkesir Paşa Camii'nde okuduğu hutbeye tanıklık etti. Murat Dede'nin 'canlı tarih' olduğunu söyleyen Gökçeyazı Belediye Başkanı Yakup Yılmaz, Murat dedeye Atatürk posteri hediye etti.
105 yaşındaki Murat Akyar, Atatürk'ün Balıkesir Paşa Camii'nde okuduğu hutbeye tanıklık etti. Balıkesir'in İvrindi ilçesine bağlı Gökçeyazı beldesinin Akçalören Mahallesi'nde yaşayan Murat Akyar ve 85 yaşındaki eşi Fatma Akyar'ı Gökçeyazı Belediye Başkanı Yakup Yılmaz ziyaret etti. Başkan Yılmaz'ın çerçeveli Atatürk posteri ve Atatürk'ün hutbesinin yazılı olduğu seramik tablo hediye ettiği ziyarette 105 yaşındaki Murat dede, Atatürk'ü gördüğü günü anlattı. Murat Akyar, "Buradan kömür çektim. Balıkesir'e satmaya gittim. Atatürk yüksek bir yere çıkmış vaaz veriyordu. Öyle gördüm. Hepsini hatırlıyorum. Çok kalabalıktı, insan çoktu. Ben kömür satmaya gelmiştim. Bir gece kaldım geri döndüm" dedi.
Yaşadığı Gökçeyazı'dan Balıkesir'e kömür satmak için geldiğini ve Atatürk ile denk geldiğini anlatan Akyar, 7 Şubat 1923 tarihinde hutbe veren Atatürk'ün gençlere iyi bakın dediğini söyledi.
1923 yılında Balıkesir'e 20 kilometre olan Gökçeyazı'dan yürüyerek 6 saatte Balıkesir'e geldiğini anlatan Murat Akyar, kendisine yaşının sorulması üzerine, "Yüz yaşındayım. Ancak fazla ilerisine gittiysem bilmiyorum. Çanakkale'ye gittik askere 8 ay sonra döndük Zonguldak'a gittik. Askerdik. Para yok, pul yok, ana yok, baba yok" dedi.
Bir asırı aşkın yaşına rağmen dinç görünen ve tarihe tanıklık eden Murat Akyar, dinç kalmasını süte borçlu olduğunu söyledi. Akyar, "Ben 15 sene koyun güttüm. Koyunu sağardık, sütünü ekmek ile yerdik. Kaymak yerdik, yağ yerdik. Kuru peynirler olurdu, onu yağda kızartırdık çorbanın ardından öyle yerdik" dedi.
105 yaşındaki Murat Akyar, sağlıklı olmasında eşi Fatma Akyar'ın da katkısı olduğunu "Nene bana bakıyor" dedi.
Murat dedeye sahip çıkan Başkan Yılmaz, "8 Şubat 1923'ün bir gün öncesini amcamızın hatırlıyor olması çok güzel. Bu olaya tanık olması beni sevindirdi. Allah kendisine uzun ömürler versin. Ben beldemde bu konuda araştırma yaptım. Hatırlayan yok ama dedem görmüş, ninem görmüş diyen insanlar var. Ancak kendisinin bu olayı hatırlıyor olması çok ciddi bir olay" dedi.
(BD-YU-ÖZ-Y)

10.01.2013 19:28:21 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT