1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 1034 hakim ve savcının görev yeri değişti

1034 hakim ve savcının görev yeri değişti

1034 hakim ve savcının görev yeri değişti
A+A-

HSYK'nın bölge adliye mahkemeleri kararnamesi yayımlandı. Karara göre 1034 hakim ve savcının görev yeri değişti. Sonuçları HSYK'dan önce Yargıda Birlik Platformu Açıkladı.

HSYK'nın yayımladığı bölge adliye mahkemeleri kararnamesine göre 1034 hakim ve savcının görev yeri değişti.
 

YBP, HSYK'DAN ÖNCE AÇIKLADI 
1034 kişiden oluşan Bölge Adliye Mahkemelerine ilişkin kararname tamamlandı. Kararnameyi HSYK'dan önce Erdoğan'a ve AKP'ye yakınlığı ile bilinen Yargıda Birlik Platformu açıkladı.
 
Yargıda Birlik Platformu HSYK'dan önce sonuçları yayınlayarak Adalet Gündemi isimli Twitter adresinden şu açıklamayı yaptı: İstanbul Bölge Adliyesi Başkanı Sn. Hayri Çağlar'ı tebrik ediyor, hayırlı hizmetler diliyoruz. Bölge Adliye Mahkemeleri Kararnamesi'nin ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.
 
HSYK'dan açıklama şöyle:
 
"Bölge Adliye Mahkemeleri kararnamesine ilişkin çalışmalar, 25 Mart 2016 tarihi itibarıyla sonuçlandırılarak karara bağlanmıştır.
 
"Kararname takvimine uygun olarak, bölge adliye mahkemesi daire başkanlığına ataması yapılanların tebligatları 22 Nisan 2016 tarihine, bölge adliye mahkemesi üyeliğine ve Cumhuriyet savcılığına atananların tebligatları ise 15 Haziran 2016 tarihine kadar gönderilecektir.
 
"Bölge adliye mahkemeleri başkanlar kurullarının iş bölümlerini 6 Mayıs 2016 tarihine kadar belirlemelerinin gerekmesi, bu mahkemelerin faaliyete geçmesinden önce atananlara yönelik eğitim ve entegrasyon çalışmaları ve kararname takvimine uygun çalışmaların devam edilebilmesi hususları dikkate alınarak, atananlardan yeniden inceleme talebi olanların, durumlarının bir an önce netleşmesi ve kesinleşmesini sağlamak amacıyla,tebligat yapılmasını beklemeksizin dilekçelerini en son 1 Nisan 2016 tarihi mesai bitimine kadar UYAP personel ekranından atanma talep formunun açıklama kısmının doldurulması suretiyle yapmaları gerekmektedir. Ayrıca fiziki olarak dilekçe göndermelerine gerek bulunmamaktadır.
 
"Hâkim veya Cumhuriyet savcısı olan eşlerden sadece birisinin bulunduğu yerin dışındaki bir bölge adliye mahkemesine ataması yapılmış olması halinde, diğer eşin ataması ilk derece mahkemelerine ilişkin kararnamede değerlendirilecektir.
 
"Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamenin meslektaşlarımızın ailelerine, yargı teşkilatına ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz.
 
"Kamuoyuna ve kıymetli meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur."
 

GÖREV YERİ DEĞİŞEN BAZI HAKİM VE SAVCILAR ŞÖYLE:
 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesince hazırlanan ve bin 34 hakim ve savcıyı kapsayan bölge adliye mahkemeleri kararnamesi yayımlandı.
 
Bölge Adliye Mahkemeleri kararnamesine ilişkin çalışmalar, bugün sonuçlandırılarak karara bağlandı.
 
Buna göre, Ankara, Antalya, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Samsun illerinin bölge adliye mahkemesi başkanları, daire başkanları ve mahkemelerde görev yapacak üyelerin ve savcıların isimleri belirlendi.
 
Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığına, Ankara Hakimi Ramazan Aksan, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığına, İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hayri Kaynar, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığına, İzmir Hakimi Turhan Eğlenoğlu, getirildi.
 
Antalya Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Nevzat Açıkgöz, Antalya, Malatya Hakimi Mustafa Çetin, Erzurum, Gaziantep Ticaret Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, Gaziantep, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı oldu.
 
Bu arada, HSYK'dan yapılan açıklamada, kararname takvimine uygun olarak, bölge adliye mahkemesi daire başkanlığına ataması yapılanların tebligatlarının 22 Nisan'a, bölge adliye mahkemesi üyeliğine ve Cumhuriyet savcılığına atananların tebligatlarının ise 15 Haziran'a kadar gönderileceği belirtildi.
 
Bölge adliye mahkemeleri başkanlar kurullarının iş bölümlerini 6 Mayıs'a kadar belirlemeleri gerektiği ifade edilen açıklamada, atananlardan yeniden inceleme talebi olanların, tebligat yapılmasını beklemeksizin dilekçelerini en son 1 Nisan 2016 tarihi mesai bitimine kadar, UYAP personel ekranından yapması gerektiği bildirildi.
 
Açıklamada, hakim veya Cumhuriyet savcısı olan eşlerden sadece birisinin bulunduğu yerin dışındaki bir bölge adliye mahkemesine atamasının yapılmış olması halinde, diğer eşin atamasının ilk derece mahkemelerine ilişkin kararnamede değerlendirileceği kaydedildi. / Haberdar

 

A+A-

HABERE YORUM KAT