1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Cüneyt Akay Çanakkale

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Cüneyt Akay Çanakkale

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü  Cüneyt Akay    Çanakkale
A+A-

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Burak Gezen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Gezen, mesajında, "Gazeteciler, 10 Ocak 1961 tarihinde çalışma şartlarına iyile

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Burak Gezen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Gezen, mesajında, "Gazeteciler, 10 Ocak 1961 tarihinde çalışma şartlarına iyileştirmeler getiren 212 sayılı yasaya kavuştu. 52 yıl önce kabul edilen bu yasayla yıpranma hakkını kazandı. 10 Ocak tarihi de gazeteciler için bir bayrama dönüştü. Ta ki, 1971 askeri darbesiyle gazetecilerin hak ve özgürlüklerine bazı kısıtlamalar getirilinceye kadar. Sonrasında 10 Ocak bayram olarak kutlanmak yerine, Çalışan Gazeteciler Günü olarak anılmaya başlandı" dedi.
Gazetecilerin sürekli zor şartlar altında görev yaptığını hatırlatan Gezen, "Maalesef, 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile bu kez de gazetecilerin yıpranma hakları gasp edilmiştir. Oysa gazeteciler sürekli stres altında, hatta can güvenliği tehdidi altında görev yapmakta. Meslekleri uğruna canlarını yitiren meslektaşlarımızın olduğu gerçeği göz ardı edilmekte. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, basın çalışanlarının yıpranma haklarının geri verilmesi için geçen yıl başlattığı çalışmanın sonucunu dikkatle takip etmekteyiz. Yıpranma hakkımız iade edildiğinde, 10 Ocak tarihi gazeteciler için yeniden bir bayrama dönüşecektir. O zamana kadar ise 10 Ocak'lar gazetecilerin yıpranma haklarını geri alabilmek adına mücadele ettikleri bir gün olarak kalacaktır. Basın, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından birisidir. Basın, tarih boyunca sürekli demokrasinin teminatı olmuştur. Güçlü bir demokrasi kuşkusuz basın özgürlüğünden geçer. Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğünün temini, gerek kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması bakımından hayati önemdedir. Basın, halkın haber alma hakkının teminatıdır. Halkın denetim ve kontrol sigortasıdır. Bu yüzden de basın özgürlüğü kesinlikle zedelenmemelidir. Hiçbir gazeteci, yazdıklarından dolayı tutuklanmamalıdır. Bu düşüncelerle, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde tüm meslektaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.
(CA-GD-MŞ)

09.01.2013 11:42:11 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT