1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
A+A-

Malatya'da, siyasiler ve sivil toplum örgütleri yayınladıkları mesajda, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı. AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık yayınladığı mesajında, şu ifadelere ye

Malatya'da, siyasiler ve sivil toplum örgütleri yayınladıkları mesajda, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.
AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık yayınladığı mesajında, şu ifadelere yer verdi:
"Haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili araçlarından biri olan basın, demokratik hayatın vazgeçilmezidir. Halk doğru bilgilenirse, başta kendisini yönetenler hakkında kararlarını da doğru olarak, sağlıklı biçimde verir. Zamanı geldiğinde siyasal tercihlerini doğru bilgilere dayanarak sağlıklı olarak yapar ve de demokrasi sağlıklı işler. Kamuoyunu ülke ve dünya gerçekleriyle buluşturan basın, farklı görüşlerin sesi olur; herkes için güncel ve hayatın içinden bilgi üretir; toplumu düşünmek, araştırmak ve ürettiği bilgiyi geliştirmek yönünde motive eder. Geçmişte konuşulamayan pek çok şeyin enine boyuna masaya yatırıldığı, medyanın çok sesli ve çok taraflı bir yapıya kavuştuğu günümüzde, hükümetimizin öncülük ettiği demokratikleşme ve şeffaflaşma politikaları kilit rol oynamıştır. Hükümetimiz basın çalışanlarının özgür bir ortamda görev yapabilmeleri için gerekli düzenlemeleri yapmaya her zaman öncelik vermiştir; bundan sonraki süreçte de, eksiklikleri giderme konusunda kararlı biçimde hareket etmeyi sürdürecektir. Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı ve hukukun evrenselliği ilkelerinden ödün vermeden çalışan; başta ilimiz olmak üzere bölgemizde ve ülkemizde faaliyette bulunan gazete, dergi, radyo, internet ve televizyonlarımız ile ulusal ajanslarımız temsilcileri ve zengin bir kadroya sahip değerli basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıl dönümünde, 'Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, bütün basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum."
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da, mesajında şunları kaydetti:
"Basın ve ifade özgürlüğü konusunda Türk Ceza Kanunu'nda yer alan kısıtlayıcı hükümler nedeniyle cezaevleri gazetecilerle doldurulmuştur. Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu'nun saptamasına göre 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle Türkiye cezaevlerinde 10'u imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü toplam 73 gazeteci tutuklu ve hükümlü bulunuyor. 2012 Aralık ayında tüm dünyada 232 gazetecinin tutuklu olduğundan hareketle, cezaevlerinde 73 gazetecisi bulunan Türkiye için bundan daha ağır bir utanç tablosu olamaz. Eğitimde, sağlıkta, ekonomide dünya lideri olamayan Türkiye'nin tutuklu gazeteci sayısında 1. olması ülkede yaşayan herkes için çözülmesi gereken en önemli sorunlardan biridir. Cezaevlerindeki gazeteci sorununun çözümü için, en kısa sürede Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu'nda yer alan ve basın hürriyetinin önünde bir kalkan oluşturan maddeler kaldırılmalıdır. Türkiye'nin basın konusunda yaşadığı bir diğer sorun da ekonomik yetersizliklerdir. Anadolu'da bir yerel gazetenin hayatını sürdürebilmesi büyük bir meziyettir. Malatya'da çok sayıda gazetenin ekonomik krizle karşı karşıya kaldığı, personel maaşlarını vermekte bile zorlandıkları ifade edilmektedir. Yerel gazeteler, halkın haber almasında, kamuoyunun aydınlatılmasında, hızlı ve güvenilir bilgiye ulaşılmasında çok büyük rol üstlenmektedir. Bu nedenle sorunlarıyla baş başa bırakılan yerel basın yayın kuruluşları, sadece kamu ilanları yayınlatılarak değil, farklı alanlarda da desteklenmelidir. Unutulmamalıdır ki bir ülkede basının sesi ne kadar çok çıkarsa, o ülkede daha çok demokrasiden ve özgürlüklerden söz edilebilir. Daha 2 gün önce görevlerini yaptıkları için 2 basın mensubunun saldırıya uğramasını kınıyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün gazeteci sorunlarının çözümü için gerekli adımların atılacağı gün olmasını diliyorum."
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise mesajında, "Bugün, gecesini gündüzüne katan; kar, çamur, sıcak, soğuk demeden, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına büyük özverilerle mesleğini sürdüren gazetecilerimizin gününü kutluyoruz. Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasından bugüne kadar onurlu duruşu ve yapıcı yaklaşımı ile her zaman örnek gösterilen Anadolu basınımızın zor şartlar altında ve büyük özveri ile haberi kutsal bilip kamuoyunu bilgilendirdiği gerçeği, gözlerden kaçmamalıdır. Kentimizin sağlıklı gelişmesi için yönetim organlarının vatandaşa hizmet sunumunu yine vatandaş adına takip ederek zaman zaman sıkıntıları, zaman zaman çalışmaların olumlu yönlerini dile getiren değerli basın çalışanlarının bu özel gününü bir kez daha kutlar, kalemlerinin her zaman bağımsız ve tarafsız olmasını diler, saygılar sunarım" dedi.
Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur'un açıklaması ise şöyle:
"Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü... Her türlü ekonomik ve sosyal zorluk ve sorunlarla, sendikasız ve iş güvencesiz çalışan, kamu adına her türlü sıkıntılara rağmen özveriyle görev yapan çalışan gazeteci ve basın emekçilerinin bu gününü kutlarız. 10 Ocak öncesi çalışan gazeteci ve basın emekçilerinin can güvenliğinin olmadığını da, ER TV çalışanları Erdal Akboğa ve Serdar Hüseyin Erduran'a yapılan çirkin saldırıda bir kez daha yaşadık. ER TV çalışanlarına yönelik, halkın haber alma hakkını engellemeye çalışan bu çirkin saldırıyı kınıyor; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü burukta olsa bir kez daha kutluyoruz."
(NA-SO-Y)

10.01.2013 13:54:27 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT