1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
A+A-

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, basın mensuplarının daha uygun koşullarda mesleklerini icra etmelerini sağlamaya yönelik adımların atılması gerektiğini belirterek, sosyal, mali ve özlük hakların

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, basın mensuplarının daha uygun koşullarda mesleklerini icra etmelerini sağlamaya yönelik adımların atılması gerektiğini belirterek, sosyal, mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi ile ilgili gereken yeni yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini bildirdi.
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Memiş, demokratik kültürün yerleşerek, çağdaş demokrasinin tüm kuralları ve kurumlarıyla işlerlik kazanmasının iyi işleyen bir medya yapısıyla mümkün olduğunu belirterek, "Ülkemizde gazetecilerin özlük haklarının iyileşmesi çabaları, 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı Kanun ile kayda değer bir aşama kaydetmiş ve bu yasanın önemini kamuoyuna da mal etmek isteyen gazetecilerimiz, bir hakkın kazanımı olarak her 10 Ocak'ı 'Çalışan Gazeteciler Günü' olarak kutlamaktadırlar" dedi.
Medyanın güçlü olması, gerek düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanmasının, gerek kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru bir şekilde yansıtılması açısından son derece önemli olduğuna dikkati çeken Memiş, her şart ve zeminde görevlerini yapmaya çalışan gazetecilerin iş yükü ve yoğunluğu içinde bir taraftan her türlü tehditle karşı karşıya olduğunu, diğer yandan ise mesleki yıpranmayı fazlasıyla yaşadığını belirtti. Memiş, "Sağlık-Sen olarak medyamızın gerek kamuoyunun doğru ve tarafsız haber almasında, gerekse de sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının hak ve talepleri noktasında verdiğimiz sendikal mücadelemizde her zaman yanımızda olan, çalışanların sesini kamuoyuna duyurmada üstlendikleri misyon ve sağlıkta şiddet gibi yaşanan olaylar karşısında sağlık çalışanları açısından objektif bakış açısı ile kullandıkları dil ve üslup noktasında gösterdikleri duyarlılık takdire şayandır" dedi.
Hayati tehlikesi olan bir hastaya adeta zamanla yarışırcasına acil müdahale ile onu hayata bağlamanın bir sağlık çalışanı için ne kadar önemli ise, herhangi bir olay ve gelişmeyi yine zamanla yarışırcasına haber yaparak kamuoyuna duyurmanın da bir gazeteci için o kadar önemli olduğuna dikkati çeken Memiş, 'zamanla yarışmak' ve 'canını ortaya koymak' gibi ortak kavramların olduğu bu iki meslek alanının sahip oldukları özelliklerinden dolayı adeta birbirleriyle benzeştiğini ifade etti. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarıyla benzer iş yükü ve yoğunluğu altında görev yapan basın mensuplarının daha uygun koşullarda mesleklerini icra etmelerini sağlamaya yönelik adımların atılması gerektiğini belirten Memiş, sosyal, mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi ile ilgili gereken yeni yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini dile getirdi. Memiş, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Kamuoyunun ilkeli, tarafsız ve sorumlu gazetecilik anlayışı çerçevesinde haber alma hakkına katkı sunmak adına bazen canları pahasına büyük özveri ve emekle gazetecilik mesleğini yapanların ekonomik, sosyal ve mesleki konularda hak ettikleri imkanlara kavuşturulması sağlanmalıdır. Yapılacak kanun ve düzenlemelerle, çağdaş medyanın hukuki altyapısı oluşturulmalı ve güçlendirilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve sosyal haklarına kavuşturulması konusunda sendika olarak tüm medya mensuplarımızın her zaman yanlarında olduğumuzu belirtiyor, çalışan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz."
(EY-CC-Y)

09.01.2013 15:35:19 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT