1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 10 ÇOCUKLARINDAN 4’Ü HASTA OLAN AİLENİN DRAMI

10 ÇOCUKLARINDAN 4’Ü HASTA OLAN AİLENİN DRAMI

10 ÇOCUKLARINDAN 4’Ü HASTA OLAN AİLENİN DRAMI
A+A-

Başkale ilçesinde 10 çocuklarından 4’ü karaciğer ve böbrek yetmezliği hastalığıyla pençeleşen aile, 2 odalı bir evde yaşam mücadelesi veriyor.


Başkale’ye bağlı Yukarı Darıca köyünde oturan Halil Soylu ve Kandil Soylu’nun 10 çocuğundan 4’ü karaciğer ve böbrek yetmezliği hastalığıyla pençeleşiyor. 2 odalı bir evde yaşam mücadelesi veren aile, çocuklarının tedavisi için yardım bekliyor. 5 Temmuz 2013’de karaciğer ve böbrek nakli için Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Hatun (10), Muhammet (4), Nuh (7) ve Eyüp kardeşler maddi imkansızlıklardan dolayı hastaneye götürülemezken, Halil Soylu’nun işsiz olması nedeniyle aile Başkale Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından verilen yardımlarla geçimini sağlıyor. 2003’te aynı hastalıktan Berivan isimli çocuklarını kaybeden Soylu çifti, diğer çocuklarını da aynı kaderi paylaşmaması için kaymakamlığın yardımıyla Ankara Ulus Çocuk Hastanesi’ne götürdüklerini, doktorların Turgut Özal Tıp Merkezi Araştırma Hastanesi’nde karaciğer ve böbrek nakli yapılması gerektiğini söylediklerini dile getirdi. 

Çocuklarının gözleri önünde ölümle pençeleştiklerini fakat maddi sıkıntılardan dolayı gidemediklerini söyleyen anne Kandil Soylu, karaciğerini çocuklarına vermek istediğini, fakat 20 yıldır sigara kullandığı için doktorlarca yapılan tahliller doğrultusunda kabul edilmediğini söyledi. Soylu, “Çocuklarımın yaşaması için hayırsever iş adamlarından ve devletten yardım bekliyoruz” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT