1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 10 Aralık İnsan Hakları Günü

10 Aralık İnsan Hakları Günü

10 Aralık İnsan Hakları Günü
A+A-

10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Ülkemizde, son yıllarda önemli gelişmeler kaydedilmiş, vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinin korunma

10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Ülkemizde, son yıllarda önemli gelişmeler kaydedilmiş, vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinin korunmasında ve olabilecek ihlallerin tekrarının önüne geçilmesinde yeni mekanizmalar oluşturulmuştur" dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, 10 Aralık İnsan Hakları Günü vesilesiyle mesaj yayımladı. Mesajında, "İnsanlık onurunun hiçbir ayırım gözetmeksizin korunması için ortak standartlar oluşturulması amacıyla kaleme alınan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 64'üncü yıl dönümünü kutluyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Tüm insanlara eşit ve devredilemez haklar tanınması esasında hazırlanan ve temel hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla oluşturulan uluslararası belgelerin nüvesini teşkil eden Beyanname, sadece kabul edildiği dönemin değil, günümüzün de en geçerli ve güncel belgelerinden biri olmaya devam etmektedir" dedi.
Çağdaş ve demokratik hukuk devleti standartlarına sahip olmayı hedefleyen tüm ülkeler için insan haklarına saygının temel belirleyici unsur olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:
"İnsan haklarına saygı ve temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi, siyasal ve toplumsal kültürümüzün dayandığı temellerden biridir. İnsan haklarının korunması ve genişletilmesi amacına ulaşılması, sadece yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle değil, bunların eksiksiz uygulanması ve insan hakları bilincinin toplumun her kesimince benimsenmesiyle mümkün olmaktadır.
Devletler, bireylerin insan haklarının korunması ve geliştirilmesi hedefi doğrultusunda çalışırken, bireylerin de sahip oldukları bu hakların bilincinde olmalarının ve haklarının ihlal edildiğinin düşünüldüğü hallerde başvurabilecekleri mekanizmaların mevcudiyetinin farkında olmalarının sağlanması önemlidir. Bu konuda ülkemizde, son yıllarda önemli gelişmeler kaydedilmiş, vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinin korunmasında ve olabilecek ihlallerin tekrarının önüne geçilmesinde yeni mekanizmalar oluşturulmuştur.
10 Aralık İnsan Hakları Günü vesilesiyle, insan haklarının evrenselliği ilkesine olan bağlılığımıza dikkat çekmekte ve tüm hakların herkes için eşit olarak uygulanması gerektiğini bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum.
Bu düşüncelerle, halkımızın ve uluslararası camianın İnsan Hakları Günü'nü içtenlikle kutluyor, insan haklarına saygı temelinde mutlu ve huzurlu bir gelecek temenni ediyorum."
(AT-AŞ-Y)

09.12.2012 11:28:06 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT