1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ
A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla basın açıklaması düzenledi.


“10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” münasebetiyle Hakkari Kapalı Cezaevi önünde düzenlenen basın açıklamasını okuyan İHD Hakkari Şubesi Başkanı İsmail Akbulut, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 65. yıl dönümü olduğu belirtilerek, “Dünyada ve Türkiye’de tüm baskılara karşın sokaklara çıkan, örgütlenen, yaşam alanlarını korumaya çalışan insanlar direnmeye, 'Başka bir yaşam mümkün' demeye çalışırken, otoriter rejimler polis şiddetiyle dünyanın her yanında bu direnci kontrol etmeye ve bastırmaya çalışıyor. Barışçıl çözümde yeni bir sürece girildi. Denilebilir ki, bugüne kadar barışa en yakın olduğumuz bir zaman dilimi içerisindeyiz. Türkiye’de şubat ayından beri silahlı çatışmaların durması ve bir çatışmasızlık halinin oluşması sağlandı. Yüksekova ilçemizde son dönemde yaşanan toplumsal olaylarda güvenlik güçleri OHAL’i aratmayacak bir yöntemle göstericilere müdahale etmiş, Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir adlı sivil vatandaşlar öldürülmüş ve Bemal Tokçu isimli vatandaşın ise beyin ölümü gerçekleşmiştir. Bu anlamda yaşanan bu olaylara ilişkin failler bir an önce yargı önüne çıkarılmalı ve yaşamını yitiren vatandaşların ailelerinin acıları bir nebze de olsun dindirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen basın açıklamasına Hakkari Baro Başkanı Muhittin Güngör, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyeleri, Mazlum-Der Şube Başkanı Cengiz Şen ve ildeki birçok STK temsilcisi destek verdi.

A+A-

HABERE YORUM KAT