1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
A+A-

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İl İnsan Hakları Kurulu heyetini Şanlıurfa Valiliği Şeref Salonu'nda kabul etti. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İl İnsan Hakları Kurulu heyetini Şanlıurfa Valiliği Şeref Salonu'nda kabul etti.
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve Haftası münasebetiyle Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde; resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere de, Vali Güvenç tarafından hediyeleri verildi.
Burada bir konuşma yapan Vali Güvenç, devletin görevinin insanı yüceltmek olduğunu söyleyerek, "Bize göre devletin gayesi insanı yüceltmek, mutlu etmektir. İnsan eksenli bireyin mutluluğunu, her bakımdan gelişimini hedef alan bir yönetim anlayışımız var. İnsan söz konusu olunca tabii ki en başta gelen yaşam hakkıdır, hayat hakkıdır. Bunun korunması çok önemlidir. Bizim coğrafyamızda maalesef kötü bir gelenek; kan davaları, töre cinayetleri çok bulunmaktadır. Bunun ortadan kaldırılması için hepimizin kurul olarak, belediye olarak, sivil toplum kuruluşları, aydınlar beraber mücadele etmemiz gerekir. Her geçen gün bölgemizde kabul edilemeyecek şekilde kötü haberler çıkıyor. Bu bazen Şanlıurfa'dan oluyor bazen Van'dan oluyor. Ama bunları bir şekilde ortadan kaldıracağız. Hiç kimsenin başkasının hayatına müdahalesine toplum olarak izin vermememiz gerekiyor. Çünkü hiç kimsenin başkasının hayatına el atma özgürlüğü ve el atma hakkı yoktur. Hep beraber bu bilince ulaşmamız lazım. Okullarımızda bunların çok iyi anlatılması lazım, ailelerimize bunların çok iyi anlatılması lazım; bu sorunların üstesinden gelmek için..." dedi.
Bireyin yaşam hakkının yanı sıra insani haklarının da anayasada güvence altına alındığını ifade eden Vali Celalettin Güvenç, "Anayasamızda da güvence altına alınan din ve vicdan özgürlüğü, ifade hürriyeti, seyahat özgürlüğü gibi birçok temel haklar, insan hakları sözleşmesinde yer aldığı gibi anayasamızda yer almıştır. Devlet olarak bunların takipçisiyiz. Her insanın bu haklardan eşit bir şekilde objektif bir şekilde yararlanması için her türlü tedbiri almaktayız. Çağımıza birey hakları çağı da diyebiliriz. Bireyin öne geçtiği, insanın öne geçtiği yönetim anlayışları şu anda dünyada dalga dalga yayılmaktadır. Bunu başaranlar; vatandaşı, bireyi mutlu eden devletler, yükselen devletlerdir. Geleceği yakalayan devletlerdir. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak biz de bunun peşindeyiz, bunun için çalışıyoruz. Asıl olan millettir, asıl olan vatandaştır, asıl olan ferttir diyoruz. 74 milyon insanımızın tamamının her türlü insan hakkından yararlanmasını, doya doya faydalanmasını hedef olarak önümüze koyduk" şeklinde konuştu.
Vali Güvenç, bunun önündeki yasal engellerin kaldırılması için yeni anayasa çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak, "Hepsinden önemlisi kamuda, devlette, yönetimde yaşanan devrim niteliğindeki anlayış değişikliğidir. Artık devlet vatandaşını kucaklamakta, vatandaşının görüşlerine değer vermektedir. Bu hayırlı güzel bir süreçtir. Bu mutlu vatandaşlar topluluğunu oluşturacağı gibi, ülkemizde birlik beraberliği de geliştirecek, perçinleyecektir. Mutlu, insan haklarını eksiksiz yaşayan bireylerden oluşan toplumumuzda, daha sağlıklı, daha geleceğe güvenle, inançla, ümitle bakan bir ülke olacaktır. Bunu sağlamak da hepimizin bilinçli bir şekilde mücadelesiyle, bir araya gelmesiyle olur. İyi bir sene diliyor, kan davasının, töre cinayetinin, olumsuz haberlerin olmadığı bir Şanlıurfa, bir Türkiye temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.
Konuşmasının ardından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolaysıyla yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler veren Vali Güvenç, öğrencilerin dereceye girdiği resim çalışmalarını inceleyip şiirlerini dinledi. Vali Güvenç'in yanı sıra, programa; Vali Yardımcısı Soner Zeybek, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala ve İl İnsan Hakları Kurulu üyeleri katıldı.
(MUD-SO-Y)

10.12.2012 16:39:33 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT