1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 1 Kasım’da 385 Bin Kolluk Kuvveti Görev Yapacak

1 Kasım’da 385 Bin Kolluk Kuvveti Görev Yapacak

1 Kasım’da 385 Bin Kolluk Kuvveti Görev Yapacak
A+A-

1 Kasım seçimlerinin güvenliği için önlemler belirlenmeye başlandı. Sandık başkanının talimatları doğrultusunda hareket edecek kolluk kuvvetleri gerekli gördükleri hallerde üst araması yapabilecek.


1 Kasım’da gerçekleşecek genel seçimlerin güvenliği için ülke genelinde 255 bin emniyet mensubu, 130 bin jandarma görev yapacak.

Sandık alanlarına gidiş ve geliş yollarında ve sandık bölgesinde, motorlu ve yaya devriyeler görev yapacak.

Seçimlerin özgür ve güvenli şekilde yapılması için alınacak tedbirlerle ilgili kitapçık 81 ilin valiliğine gönderildi.

İstanbul’da 40 bin polis

Anadolu Ajansı’nın İçişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberine göre 81 il ve 878 ilçede "Seçim Çalışma Kurulu" oluşturuldu. İlgili kurulda, beş bin polisin görev alması planlanıyor.

Yurt genelinde, 255 bin emniyet mensubunun görev alması planlanan seçimler kapsamında, 130 bin civarında jandarma görevlendirilecek.

İstanbul'da yaklaşık 40 bin polis, Ankara'da ise 12 bin polis, 2 bin jandarma olmak üzere 14 bin kolluk kuvveti, seçim güvenliğinden sorumlu.

İzmir'de ise polis bölgesinde yaklaşık 9 bin polis, jandarma bölgesinde yaklaşık 2 bin 500 jandarma görevde olacak.

Üst araması yapabilecekler

1 Kasım'da sandık alanlarına gidiş ve geliş yollarında ve sandık bölgesinde, motorlu ve yaya devriyeler görev yapacak.

Seçim günü sandık başkanının talimatları doğrultusunda hareket edecek kolluk güçleri, gerekli gördükleri hallerde vatandaşlara üst araması yapabilecek.

Sandık bölgesinin güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili bu bölgelerde görevlendirilecek kolluk güçlerinin listeleri ilçe seçim kurullarına önceden bildirilecek. Sandık alanında, sandık çevresinde bulunma hakkına sahip kimseler ile seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçlerinden başka kimse bulunamayacak.

Görevlilerin oy kullanması

298 Sayılı Kanunun 94'üncü maddesine göre, seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçleri, İlçe Seçim Kurulu Başkanı tarafından verilecek belgeyle görevli oldukları sandıkta oy kullanabilecek.

Oyların sayımı ve dökümü tamamlandıktan sonra düzenlenen tutanaklar ile sandık ve torbaların ilgililer tarafından il ve ilçe seçim kurullarına nakli sırasında emniyet, jandarma ve sahil güvenlik birimleri koordineli bir şekilde, güzergahta güvenlik tedbirlerini alacak.

Gerektiğinde zırhlı araç ve helikopterlerden de yararlanılacak. Valilikler tarafından mahallin özelliklerine göre ek tedbirler de geliştirilerek uygulamaya konulabilecek.

Tedbirler önceden planlanarak, sandıkların güvenlik içerisinde nakilleri sağlanacak. Kırsal alandaki seçim sonuçlarının seçim kurulu başkanlıklarına ulaşması için güzergahta jandarma teşkilatınca alınacak tedbirlere ek olarak, emniyet teşkilatınca da asayiş ve trafik yönünden gereken tedbirler alınacak.

Seçmenlerin oy kullanacakları kara, hava ve deniz gümrük kapıları ile Gümrük Kapısı İlçe Seçim Kurullarında yeterli personelle her türlü güvenlik sağlanacak.

Muhtemel suç unsurlarının tespiti amacıyla illerde kurulu bulunan MOBESE sistemleri başta olmak üzere, yeterli miktarda fotoğraf makinesi, kamera ve ses yayın araçları hazır ve çalışır halde bulundurulacak.

Alkol satışı ve silah yasak

Seçim günü, saat 06.00'dan saat 24.00'e kadar her ne suretle olursa olsun alkollü içki satışı yapılamayacak. İçkili yerlerde, umumi mahallerde ne çeşit olursa olsun alkollü içki satılamayacak ve içilemeyecek.

Emniyeti ve asayişi korumakla görevli olanların dışında hiç kimse, ateşli silah ve patlayıcı madde taşıyamayacak.

Oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak ve eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilecek. 

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT